0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

06.03.21 Čo je 51% útok?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Pred ponorením sa do problematiky 51% útoku je nevyhnutné mať dobré znalosti o ťažobných a blockchainových systémoch.

Na úvod

Jednou z kľúčových silných stránok Bitcoinu a jeho základnej technológie blockchain je distribuovaná povaha vytvárania a overovania údajov. Decentralizovaná práca uzlov zaisťuje dodržiavanie pravidiel protokolu a súhlas všetkých účastníkov siete s aktuálnym stavom blockchainu. To znamená, že väčšina uzlov musí pravidelne dosahovať konsenzus, pokiaľ ide o proces ťažby, verziu použitého softvéru, platnosť transakcií atď.

Algoritmus konsenzu Bitcoinu (Proof of Work) je to, čo zaručuje, že ťažiari sú schopní overiť nový blok transakcií. A to iba vtedy, ak sa uzly siete kolektívne dohodnú, že hash bloku poskytnutý minerom je presný. Čiže hash bloku dokazuje, že miner urobil dosť práce a našiel platné riešenie problému tohto bloku.

Infraštruktúra blockchainu ako decentralizovaná účtovná kniha a distribuovaný systém bráni akejkoľvek centralizovanej entite vo využívaní siete na svoje vlastné účely, čo je dôvod, prečo v bitcoinovej sieti neexistuje jediný orgán.

Pretože proces ťažby (v systémoch založených na Proof of Work) spočíva v investovaní obrovského množstva elektriny a výpočtových zdrojov. Výkon ťažiara je založený na množstve výpočtového výkonu, ktorý má, a toto sa zvyčajne označuje ako hash power alebo hash rate. Existuje veľa ťažobných uzlov na rôznych miestach a súperia o to, aby našli ďalší platný hash bloku a boli odmenení novo vygenerovanými bitcoinmi.

V takomto kontexte je ťažobná sila distribuovaná do rôznych uzlov po celom svete, čo znamená, že hash nie je v rukách jedinej entity. Aspoň to tak nemá byť.

Čo sa však stane, keď už nie je hash rýchlosť distribuovaná dostatočne dobre? Čo sa stane, ak je napríklad jeden jediný subjekt alebo organizácia schopná získať viac ako 50% hashovacej sily? Jedným z možných dôsledkov toho je to, čo nazývame 51% útok, tiež známy ako väčšinový útok.

Čo je to 51% útok?

51% útok je potenciálny útok na blockchainovú sieť, kde je jediný subjekt alebo organizácia schopná ovládať väčšinu hash rate, čo môže spôsobiť narušenie siete. V takomto scenári by mal útočník dostatok ťažobnej sily na to, aby zámerne vylúčil alebo zmenil poradie transakcií. Mohol by tiež zvrátiť transakcie, ktoré sa uskutočnili, čo by viedlo k problému s dvojitými výdavkami.

Úspešný väčšinový útok by útočníkovi tiež umožnil zabrániť tomu, aby sa potvrdili niektoré alebo všetky transakcie (odmietnutie služby). Alebo zabrániť niektorým alebo všetkým ostatným ťažiarom v ťažbe, výsledkom čoho je takzvaný banský monopol.

Na druhej strane, útok väčšiny by útočníkovi neumožnil zvrátiť transakcie od iných používateľov ani zabrániť vytváraniu a vysielaniu transakcií do siete. Za nemožné udalosti sa považuje aj zmena odmeny bloku, vytváranie mincí z čistého vzduchu alebo krádež mincí, ktoré nikdy nepatrili útočníkovi.

Ako pravdepodobný je 51% útok?

Pretože je blockchain udržiavaný distribuovanou sieťou uzlov, všetci účastníci spolupracujú na procese dosiahnutia konsenzu. Aj preto bývajú vysoko bezpečné. Čím väčšia je sieť, tým silnejšia je ochrana pred útokmi a poškodením údajov.

Pokiaľ ide o blockchainy s Proof of Work, čím viac hash rate má ťažiar, tým vyššia je šanca na nájdenie platného riešenia pre nasledujúci blok. Pretože ťažba zahŕňa nespočetné množstvo pokusov o hashovanie a vyššia výpočtová sila znamená viac pokusov za sekundu. Niekoľko prvých ťažiarov sa pripojilo k sieti Bitcoinu, aby prispeli k jej rastu a bezpečnosti. S rastúcou cenou Bitcoinu ako meny vstúpilo do systému množstvo nových ťažiarov, ktorých cieľom bolo súťažiť o blokové odmeny (v súčasnosti stanovené na 6,25 BTC za blok). Takýto konkurenčný scenár je jedným z dôvodov, prečo je Bitcoin bezpečný. Ťažiari nie sú motivovaní investovať veľké množstvo zdrojov, ak to nie je čestné konanie a snahu získať blokovú odmenu.

Prečítajte si aj : Čo je Dusting útok?

Preto je 51% útok na Bitcoin dosť nepravdepodobný kvôli veľkosti siete. Akonáhle sa blockchain dostatočne rozrastie, pravdepodobnosť, že jedna osoba alebo skupina získa dostatok výpočtového výkonu na to, aby premohla všetkých ostatných účastníkov, rýchlo klesne na veľmi nízku úroveň.

Navyše, zmena predtým potvrdených blokov je s rastom reťazca čoraz ťažšia, pretože všetky bloky sú prepojené prostredníctvom kryptografických dôkazov. Z rovnakého dôvodu platí, že čím viac potvrdení blok má, tým vyššie sú náklady na zmenu alebo vrátenie transakcií v ňom. Úspešný útok by teda pravdepodobne mohol na krátku dobu upraviť iba transakcie niekoľkých posledných blokov.

Nepravdepodobný scenár

Predstavme si scenár, keď zlomyseľný hacker nie je motivovaný ziskom a rozhodne sa zaútočiť na bitcoinovú sieť. Len aby ju zničil, bez ohľadu na náklady. Aj keby sa útočníkovi podarilo narušiť sieť, bitcoinový softvér a protokol by sa rýchlo upravili a prispôsobili ako reakcia na tento útok. To by vyžadovalo, aby ostatné uzly siete dosiahli konsenzus a dohodli sa na týchto zmenách. Pravdepodobne by sa to stalo veľmi rýchlo počas mimoriadnej situácie. Bitcoin je veľmi odolný voči útokom a je považovaný za najbezpečnejšiu a najspoľahlivejšiu kryptomenu, aká existuje.

Aj keď je pre útočníka dosť ťažké získať viac výpočtovej sily ako zvyšok bitcoinovej siete, dosiahnuť to pri menších kryptomenách nie je také náročné. V porovnaní s bitcoinmi majú altcoiny relatívne nízke množstvo hashovacej sily zabezpečujúcej ich blockchain. Dostatočne nízka na to, aby bolo možné skutočne uskutočniť 51% útokov. Medzi pozoruhodné príklady kryptomien, ktoré sa stali obeťami väčšinových útokov, patria Monacoin, Bitcoin Gold a ZenCash.

Zdroje: academy.binance.com, investopedia.com, medium.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart