0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

05.11.20 Vplyv blockchainu na predikčné trhy

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Keď narazíte na pojmy blockchain a trhy v tej istej vete, nepochybne uvažujete o vzmáhajúcom sa burzovom ekosystéme uľahčujúcom obchodovanie s kryptomenami. Technológia blockchain je však neuveriteľne všestranná a umožňuje na nej stavať trhy všetkých druhov. Finančné aktíva môžu byť buď fyzické objekty (hmotné), alebo digitálny tovar (nehmotný). Ale bez ohľadu na typ, kde existujú aktíva, ktoré majú hodnotu, existuje potenciálny trh. V tomto článku sa pozrieme na konkrétny druh trhu, ktorý by mohol výrazne profitovať z blockchainových technológií - predikčné trhy.

Čo sú predikčné trhy?

Predikčný trh je špekulatívny trh, na ktorom účastníci neobchodujú s opciami alebo kryptomenami, ale skôr s informáciami. Investori na predikčných trhoch konkrétne vsádzajú na výsledky budúcich udalostí.

Môže to byť akákoľvek mysliteľná udalosť (samozrejme za predpokladu, že sprostredkovateľ je ochotný ju uviesť na zozname). Uveďme si príklad otázky s výsledkom áno / nie: Bude vlak z USA do Európy jazdiť do roku 2025?

Existujú dve možnosti: buď bude, alebo nebude. Ak ste si istí, že takýto vlak nebude v prevádzke nasledujúcich päť rokov, môžete si kúpiť niekoľko zmlúv, ktoré nebudú platiť. Cena môže byť niekde medzi 0 a 1 USD.

Ak vlak nebude jazdiť do stanoveného termínu, za 1 dolár bude možné vymeniť nie-zmluvy a áno-zmluvy nebudú mať žiadnu hodnotu. Naopak, ak bude fungovať, potom nie-zmluvy nebudú mať hodnotu, zatiaľ čo áno-zmluvy budú mať hodnotu 1 USD.

Medzitým bude hodnota kolísať, keď sa bude meniť nálada na trhu a budú k dispozícii nové informácie. V našom vyššie uvedenom príklade by sa napríklad mohli zvýšiť ceny nie-kontraktov, ak sa v blízkej lehote nerozvinie technológia podvodných tunelov. Oznámenie, že veľká spoločnosť plánuje zaviesť túto vlakovú dopravu do roku 2024, by však mohlo spôsobiť zvýšenie ceny áno-zmlúv.

Zdá sa to ako štandardný špekulatívny trh. Účastníci budú kupovať zmluvy v nádeji, že ich hodnota časom stúpne. Predikčné trhy však nie sú ďaleko od priemernej špekulatívnej platformy. Pri správnom použití môžu byť výkonnými prognostickými nástrojmi.

Prečo sú predikčné trhy užitočné?

Je pravdepodobné, že pri uzatvorení stávky má účastník trhu určité vedomosti, ktoré ovplyvňujú jeho rozhodnutie. Na rozdiel od bežného hazardu existujú externé faktory, ktoré ovplyvnia pravdepodobnosť konkrétnych výsledkov.

Chytrí investori urobia prieskum a experti ich zvážia. Tí, ktorí majú interné znalosti alebo dôverný vzťah k danému predmetu, budú investovať do zmlúv, o ktorých si myslia, že budú mať väčšiu hodnotu. Stručne povedané, predikčné trhy slúžia ako agregátory informácií.

Ak v našom príklade medzikontinentálnych vlakov sa nie-zmluvy obchodujú za 0,90 USD a áno-zmluvy za 0,10 USD, znamená to, že relatívne málo ľudí verí v úspech tohto konceptu. Kolektívne pohľady trhu sa odrazili v dátach, pretože tí, ktorí majú informácie sú ekonomicky motivovaní „hlásiť“ svoje vedomosti.

Predikčné trhy vynikajú v zhromažďovaní a reprezentovaní informácií. Pracujú na princípe, že múdrosť davov bude vždy nadradená údajom, ktoré sú známe iba niekoľkým odborníkom. Skúmaním týchto trhov môžu mať zúčastnené strany vo všetkých priemyselných odvetviach, od IT po obnoviteľné energie. Trhy okrem toho zhromažďujú informácie, aby získali presný obraz o budúcich výsledkoch.

Zástancovia sa dokonca domnievajú, že predikčné trhy by mohli slúžiť ako základná technológia v novej forme demokracie známej ako futarchia.

Nemusíme mať ani áno-zmluvy, ani nie-zmluvy. Môžeme použiť akékoľvek vzájomne sa vylučujúce výsledky - jedným z populárnych príkladov sú prezidentské voľby. Predpokladajme, že súťažia dvaja kandidáti, kandidát A a kandidát B. Môžte si kúpiť zmluvy kandidáta A ak ste presvedčení, že kandidát A vyhrá.

Prečítajte si aj : Decentralizované autonómne organizácie (DAOs)

Predikčné trhy a technológia blockchain

Predikčné trhy môžu byť impozantnými nástrojmi, ale ich hodnotová ponuka by sa mohla výrazne posilniť, ak by sa mali decentralizovať. Centralizované platformy sú dnes obmedzené v tom, čo ponúkajú, či už z dôvodu miestnych predpisov alebo neochoty majiteľov uvádzať určité zmluvy. Používatelia musia v konečnom dôsledku dôverovať prevádzkovateľovi takejto platformy a platiť ďalšie poplatky za možnosť využívať ich služby.

Konvenčný centralizovaný model je možné nahradiť decentralizovanými alternatívami s prístupom založeným na blockchaine. To môže poskytnúť veľa výhod, napríklad odolnosť voči cenzúre, znížený počet sprostredkovateľov a zvýšená dostupnosť:

Odolnosť voči cenzúre

Trhy súčasných predpovedí zvyčajne riadi jedna strana. To znamená, že subjekty ako sú vládne orgány alebo činitelia so zlým úmyslom ich môžu ľahko odstaviť. Decentralizované platformy sa nedajú tak ľahko manipulovať.

Pokiaľ sa riadi inteligentnými zmluvami, tento jediný bod zlyhania už neexistuje. Každý uzol v sieti prevádzkuje kód. Ak by sa zmluvy vytvorili určitým spôsobom, žiadny používateľ nebude môcť upravovať alebo mazať programy, ktoré sú základom trhu.

Žiadny sprostredkovatelia

Blockchainy nevyžadujú správcov. Pretože práca, ktorú tradične vykonávajú tretie strany, sa zadáva mimo automatizovaný kód, už nie sú potrební sprostredkovatelia. Používatelia interagujú priamo s inteligentnými zmluvami, čo znamená, že neplatia poplatky tretej strane (ako pri centralizovanej platforme). Týmto sa tiež odstráni určité riziko protistrany, pretože používateľ nikomu nedôveruje.

Bez povolení

Na trhoch s decentralizovanou predikciou môžu jednotlivci na celom svete slobodne uzatvárať stávky alebo vytvárať kontrakty dostupné globálne používateľom. Geografické a regulačné obmedzenia, ktoré trápili predchádzajúce platformy, by mohli prestať byť problémom.

Sila blockchainových oracles

Ak nemáme sprostredkovateľa a žiadnu formu ústredného orgánu, ako zistíme, ku ktorému výsledku došlo v čase skončenia platnosti?

Potrebovali by sme tu akýsi mechanizmus „pravdy“ - a práve tu vstupujú do hry blockchainové oracles. Chceme byť schopní čerpať zo zdroja údajov, ktorý nám s istotou hovorí, či sa výsledok stal alebo nestal. Existuje niekoľko možných prístupov.

Najjednoduchšie by bolo preniknúť na web alebo informačný kanál tretej strany, čo však zásadne podkopáva použitie blockchainu. Koniec koncov, tretia strana by mala kontrolu nad výsledkami - mohla by sa rozhodnúť klamať pre svoj vlastný zisk alebo sa stať terčom tých, ktorí sa snažia podvádzať.

Ďalšou možnosťou je finančne motivovať používateľov, aby pravdivo informovali o udalostiach. Môžu byť implementované mechanizmy stávkovania, ktoré vyžadujú, aby používatelia predložili tokeny na hlásenie. Ak sa prihlásia správne, dostanú určitú formu odmeny. Pri pokuse podvádzať prídete o svoju odmenu. Tento model používa na riešenie sporov Augur, prvá platforma predpovede trhu s blockchainom. Iné, napríklad Gnosis, umožňujú používateľom vyberať z radu centralizovaných a decentralizovaných riešení.

Využitie blockchainových oracles na predikčných trhoch je relatívne nový koncept. Ako rodiaca sa technológia ešte musíme zistiť, ktorá forma oracles je najvhodnejšia pre rôzne typy predikčných trhov. Minulý rok spoločnosť Binance Research zverejnila správu o tejto záležitosti. Pozoruhodne identifikovali Design Flaw Attack a ďalšie chyby v jednej z najpopulárnejších implementácií predikčných trhov.

Zhrnutie

Predikčné trhy sú vzrušujúce nástroje na stávkovanie na budúce výsledky, ale sú to tiež sofistikované nástroje na zhromažďovanie spoľahlivých informácií prakticky o čomkoľvek. Finančnou stimuláciou jednotlivcov, aby zdieľali svoje vlastné vedomosti na trhu, môžeme získať prehľad o spoločenských, priemyselných a politických trendoch.

Súčasné nedostatky centralizovaných platforiem bránia predikčným trhom naplniť ich skutočný potenciál. To sa však chystá zmeniť decentralizovanými alternatívami. S vývojom schopnejších oracles by mohla technológia blockchain hostiť preukázateľne férový kód, s ktorým nemožno manipulovať.

Zdroje: academy.binance.com, medium.com, augur.net, cointelegraph.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart