0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

05.10.21 Centralizácia vs decentralizácia - čo nám ukázal včerajší výpadok Facebooku?

Asi nikomu netreba nejako extra pripomínať, že včera sme zažili jeden z najväčších výpadkov nielen Facebooku, ale takisto aj ďalších dvoch sociálnych sietí, ktoré práve Facebook vlastní a to Instagram a WhatsApp. Všetky tieto tri platformy zažili výpadok na viac ako 6 hodín, pričom sa počas tohto času stalo hneď niekoľko udalostí, na ktoré sa oplatí poukázať aj čiastočne v spojení s kryptomenami.

Centralizácia vs decentralizácia

Kryptomenoví podporovatelia často poukazujú na fakt, že decentralizácia je jednou z kľúčových vlastností Bitcoinu, či blockchain technológie samotnej. Drvivá väčšina platforiem, ktoré sa aktuálne používajú sú ale centralizované, čo má nielen svoje výhody, ale takisto aj nevýhody. A tie sa preukázali aj včera pri výpadku Facebooku a podporovatelia decentralizovaných technológii, či Bitcoin maximalisti, využili takúto príležitosť na to, aby si do centralizovaných systémov opäť čiastočne rypli.

Napríklad Allen Farrington, autor niekoľkých zaujímavých postov na platforme Medium, v ktorých píše aj o Bitcoine či kryptomenách, sa vyjadril nasledovne:

„Pokiaľ by spravili Facebook na blockchaine, nikdy by nenastal takýto výpadok.“

Oveľa uštipačnejšie sa vyjadril redaktor The Guardian, Alex Hern, ktorého tweet si robí srandu najmä z toho, že sa Facebook chcel pýšiť tým, ako dôkladne si nastaví sám svoje systémy a svoju bezpečnosť (a tým pádom sa centralizuje). No a v prípade včerajšieho výpadku sa to stalo osudným nielen Facebooku, ale aj Instagramu či Whatsappu.

https://twitter.com/alexhern/status/1445120863959928843

Konkrétny dôvod na daný výpadok zatiaľ nie je jasný, aj keď podľa viacerých zdrojov sa zdá, že by mohlo ísť o DNS problémy. Tie mali dokonca viesť až k tomu, že mali mať zamestnanci Facebooku problémy so vstupom na ich pracoviská. Kryptomenová komunita si ale z daného výpadku zobrala aj niečo iné.

A tým bolo poukázanie na to, že ak sa nejaká zo sociálnych sietí vydáva tým správnym smerom, tak je to Twitter. A to nie kvôli tomu, že včera bola ako jedna z mála najväčších a najpoužívanejších sociálnych sietí, ktoré neboli týmto výpadkom zasiahnuté. Twitter zo včerajška pochopiteľne veľmi ťažil ťažil, keď sa podľa odhadov práve včera na Twitteri objavilo najviac používateľov v histórii a to pochopiteľne práve kvôli danému výpadku jeho konkurentov.

Prečítajte si tiež: Decentralizovaná platforma pre web3 vývojárov: Akash Network

Twitter má ale v zálohe ešte jednu veľkú zbraň. A tou je práca na vlastnej decentralizovanej digitálnej platforme, ktorá má konkurovať všetkým centralizovaným sociálnym sieťam. Na prvý pohľad tak bude konkurovať aj Twitteru samotnému, ale keďže na vývoji projektu Blue Sky, ako sa má daná decentralizovaná sociálna sieť volať, pracuje tím pod dohľadom Jacka Dorseyho, CEO Twitteru, tak určite nepôjde pre danú sociálnu sieť o nejaký extrémne veľký problém.

Facebook down, Instagram down, WhatsApp down, Bitcoin up

Kryptomenový svet ale využil daný výpadok aj na to, aby porovnal Bitcoin práve s takými platformami ako Facebook či Instagram. Vopred treba povedať, že ide o porovnávanie hrušiek s jablkami, avšak pointa či idea za týmito porovnaniami mala poukazovať na to, že Bitcoin takýto výpadok proste nezažil. Celým kryptomenovým Twitterom sa šíril typ tweetu, ktorý poukazoval na to, že Facebook má výpadok zatiaľ čo Bitcoin nemáva nikdy výpadok. Jeden z nich nájdete napríklad na profile Anthonyho Pompliana, známeho kryptomenového podnikateľa.

Ten a mnoho ďalších kryptomenových podporovateľov taktiež včera využili príležitosť a počas výpadku Facebooku poukázali na to, že Bitcoin predbehol práve Facebook v trhovej kapitalizácii. Podľa stránky Asset Dash, ktorá sleduje vývoj trhovej kapitalizácie spoločností, sa Bitcoin dostal s celkovou trhovou kapitalizáciou 945 miliárd dolárov nad Facebook, ktorého trhová kapitalizácia je po včerajšom prepade na hodnote 930 miliárd dolárov. Ku tejto „výmene“ došlo aj vďaka tomu, že zatiaľ čo sa Bitcoinu podarilo za posledných 24 hodín narásť o 5 %, tak Facebook 5 % na hodnote stratil. Na hodnote stratil aj Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku, ktorý podľa odhadov iba včera prišiel približne o 6 miliárd dolárov. Dá sa ale očakávať, že ide iba o dočasný stav a že čoskoro s opätovným rastom Facebooku porastie aj jeho majetok.

Aj vďaka tomuto prepadu Facebooku a rastu BTC sa Bitcoin aktuálne radí na 6. miesto v celkovej trhovej kapitalizácii medzi spoločnosťami. Na 5.priečke je pred Bitcoinom Amazon s trhovou kapitalizáciou viac ako 1,6 bilióna dolárov. Na prvom mieste je Apple s takmer 2,3 biliónmi, nasleduje Microsoft, Saudi Aramco, Alphabet a už práve spomenutý Amazon. Na to, aby sa Bitcoin posunul opäť o priečku vyššie tak ale ešte bude mať čo robiť, ale vzhľadom na to, aký sentiment je aktuálne spojený s kryptomenami, tak by sa asi nikto nedivil, keby sa to Bitcoinu podarilo už do konca tohto roku.

Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://cryptobriefing.com/, https://bitcoinmagazine.com/, https://decrypt.co/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart