0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

05.09.20 Súkromný vs. verejný blockchain

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Keď sa snažíme pochopiť hlavný rozdiel medzi verejným a súkromným blockchainom, môžeme si všimnúť, že terminológia sa v médiách často uvádza nesprávne.

O čo ide?

Verejný blockchain je blockchain bez povolení. K sieti blockchain sa môže pripojiť ktokoľvek, čo znamená, že môže čítať, písať alebo sa zúčastňovať na verejnom blockchaine. Verejné blockchainy sú decentralizované, nikto nemá kontrolu nad sieťou a sú bezpečné v tom, že po potvrdení v blockchaine sa už nedajú meniť údaje.

Na druhej strane, uzavretý blockchain je blockchain s povolením. Povolené siete obmedzujú, kto je oprávnený zúčastňovať sa na nej a na akých transakciách.

O verejných blockchainových platformách ako Bitcoin, Ethereum, Litecoin sa v súčasnosti hovorí ako o blockchainových platformách bez povolení, čo znamená, že sa svojim dizajnom snažia zvýšiť a chrániť anonymitu používateľa.

Verejné vs. súkromné blockchainy

Existuje domnienka, že verejné platformy blockchainu ako je napríklad Ethereum, sa nedajú použiť na vytváranie scenárov povolení alebo na riadenie prístupov k údajom. Pravdou je, že môžu. Jednoducho vám nedávajú všetky vstavané nástroje, ktoré nájdete na súkromnej platforme blockchainu s povoleniami. V zásade však môžete tieto otvorené verejné platformy vždy použiť na vytvorenie riešenia s povoleniami. Stačí si uvedomiť, že je architektoch a vývojároch, aby vytvorili tento povoľovací model a že to všetko začína nejakým druhom systému správy identity.

Prečítajte si aj : Crypto lending - požičiavanie kryptomien.

Keď myslíme na verejné blockchainy, myslíme na blockchainové platformy ako Ethereum a Bitcoin, ktoré sú v predvolenom nastavení navrhnuté tak, aby chránili anonymitu. Ak nevieme, kto je používateľ, v skutočnosti nemôžeme vytvárať povolenia, prístup na základe rolí a kontrolovať, aké údaje môžu používatelia čítať alebo zapisovať. Preto vidíme kryptomeny založené na verejných platformách blockchainu, pretože anonymita je dôležitá a je to jedna z hlavných výhod používania kryptomien.

Ak má užívateľ nejakú menu, niečo hodnotné, mal by byť schopný si ju vymeniť, minúť a robiť s ňou to, čo chce rovnako ako ktokoľvek iný. V týchto scenároch nechceme zaobchádzať so žiadnymi skupinami používateľov inak ako s ostatnými. Preto máme verejný blockchain, a to je odlišné ako blockchain so súkromným povolením.

Ten je teraz samozrejme náprotivkom verejného blockchainu. Sú to platformy ako Hyperledger, Hashgraph, Corda atď. Keď hovoríme o súkromnom blockchaine, tak chceme kontrolovať, kto môže zapisovať dáta do tohto blockchainu a kto ich môže čítať. Potrebujeme vedieť, kto je súčasťou siete blockchainov. Ak nevieme kto je používateľ, je ťažké, ak nie nemožné definovať pravidlá o tom, aké údaje môžu priradiť do blockchainu.

Súkromné blockchainy väčšinou prichádzajú s nástrojmi na správu identity alebo s modulárnou architektúrou, do ktorej môžete zapojiť svoje vlastné riešenia na správu identity. Môže to byť čokoľvek od poskytovateľa členských služieb až po riešenie OAuth pomocou služieb Google, Facebook, LinkedIn atď.

Toto je myšlienka súkromných blockchainov. Všetko začína pochopením toho, kto je používateľ, pretože keď to pochopíme, dokážeme určiť, v akej úlohe je, a môžeme ju použiť na určenie, ku ktorým informáciám by mal a nemal mať prístup.

Prečítajte si aj : Blochchain oracles

Vo verejnom blockchaine musíme trochu zmeniť motiváciu pre dobré správanie, pretože nevieme, kto je používateľ. Spoliehame sa na ekonomické stimuly, aby sme zaistili, že každý v systéme sa bude správať čestne a podľa pravidiel. Vytvárame situácie prostredníctvom skupinového konsenzu, prostredníctvom ktorého sú čestní účastníci ekonomicky odmeňovaní, kde nepoctiví účastníci iba vynaložia prácu alebo náklady, bez možnosti, aby sa im tieto náklady niekedy vrátili.

V súkromnom povolenom blockchaine sa spoliehame na skutočnosť, že vieme, kto je používateľ.
Takže v scenári blockchainu pre podnikanie alebo blockchainu pre dodávateľské reťazce vieme, kto je jednotlivec, s akou organizáciou je spojený a aká je jeho úloha.

Výhody verejných blockchainov

•  otvorené čítanie a zapisovanie - transakcie si môžete prezrieť na prieskumníkovi blockchainu
•  verejná účtovná kniha je distribuovaná - databáza nie je centralizovaná ako v prístupe klient-server a všetky uzly v blockchaine sa zúčastňujú na validácii transakcie.
•  je nemeniteľný - keď je niečo napísané na blockchain, nie je možné to zmeniť
•  bezpečnosť vďaka ťažbe (pravidlo 51%) - napríklad pri Bitcoine by získanie väčšiny sieťovej sily mohlo potenciálne umožniť dvojité míňanie prostriedkov a schopnosť zabrániť potvrdeniu transakcií.

Výhody súkromných blockchainov

•  podnik má povolenie - podnik riadi zdroje a prístup k blockchainu.
•  rýchlejšie transakcie - keď distribuujete uzly lokálne, ale tiež máte oveľa menej uzlov na účasť v účtovnej knihe, výkon je rýchlejší.
•  lepšia škálovateľnosť - schopnosť pridávať uzly a služby na požiadanie
•  podpora zhody - ako podnik by ste pravdepodobne mali splniť požiadavky na dodržiavanie zhôd a kontrola vašej infraštruktúry by túto požiadavku umožnila plynulejšie
•  efektívnejší konsenzus (menej uzlov) - podnikové alebo súkromné lockchainy majú menej uzlov a zvyčajne majú iný konsenzuálny algoritmus, ako napríklad BFT (Byzantine fault) vs POW (Proof of Work).

Zdroj: medium.com

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart