0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

05.08.21 Transakčné poplatky na blockchaine

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Transakčné poplatky slúžia v prípade blockchainových sietí na dva základné účely. Odmeňujú baníkov alebo validátorov, ktorí pomáhajú potvrdzovať transakcie a chránia sieť pred spamovými útokmi. Transakčné poplatky môžu byť malé alebo veľké, v závislosti od aktivity v sieti. Trhové sily môžu tiež ovplyvniť poplatky, ktoré platíte. Zatiaľ čo vysoké poplatky môžu brániť širšiemu prijatiu blockchainu, veľmi nízke poplatky môžu potenciálne spôsobiť obavy o bezpečnosť.

Prečo transakčné poplatky?

Transakčné poplatky samozrejme existujú aj pri blockchainových transakciaách a sú podstatnou súčasťou väčšiny blockchainových systémov od ich vzniku. S najväčšou pravdepodobnosťou ste na ne narazili pri odosielaní, vkladaní alebo výbere kryptomien.

Väčšina kryptomien využíva transakčné poplatky z dvoch dôležitých dôvodov. V prvom rade poplatky znižujú množstvo spamu v sieti. Implementácia rozsiahlych spamových útokov je tiež nákladná. Po druhé, transakčné poplatky pôsobia ako stimul pre používateľov, ktorí pomáhajú pri overovaní transakcií. Berte to ako odmenu za pomoc sieti.

Pre väčšinu blockchainov sú transakčné poplatky primerane lacné, v závislosti od sieťového prenosu sa však môžu poriadne predražiť. Ako používateľ, suma, ktorú sa rozhodnete zaplatiť v poplatkoch, určuje prioritu vašej transakcie pri pridávaní do nasledujúceho bloku. Čím vyšší je zaplatený poplatok, tým rýchlejší je proces potvrdenia.

Bitcoinové transakčné poplatky

Ako prvá blockchainová sieť na svete nastavil Bitcoin štandard pre transakčné poplatky, ktoré dnes používajú mnohé kryptomeny. Satoshi Nakamoto si uvedomil, že transakčné poplatky môžu chrániť sieť pred rozsiahlymi spamovými útokmi a stimulovať dobré správanie.

Bitcoinoví ťažiari dostávajú transakčné poplatky ako súčasť procesu potvrdzovania transakcií do nového bloku. Skupina nepotvrdených transakcií sa nazýva pamäťová oblasť alebo aj mempool. Ťažiari budú prirodzene uprednostňovať transakcie s vyššími poplatkami, ktoré sa používatelia zaviazali zaplatiť pri zasielaní svojich BTC do inej bitcoinovej peňaženky.

Zločinné subjekty, ktoré chcú spomaliť sieť, musia preto zaplatiť poplatok spojený s každou transakciou. Ak stanovia poplatok príliš nízky, baníci budú ich transakcie pravdepodobne ignorovať. Ak ich dajú na vhodnú úroveň, vzniknú im vysoké ekonomické náklady. Transakčné poplatky teda fungujú aj ako jednoduchý, ale efektívny filter spamu.

Ako sa počítajú poplatky za transakcie BTC?

V bitcoinovej sieti umožňujú určité krypto peňaženky používateľom manuálne nastavenie poplatkov za transakcie. Je tiež možné posielať BTC s nulovými poplatkami, ale baníci takéto transakcie s najväčšou pravdepodobnosťou ignorujú, čo znamená, že nebudú overené.
Poplatky za transakcie BTC nezávisia od odoslanej sumy, ale od veľkosti transakcie (v bajtoch).

Predstavte si napríklad, že veľkosť vašej transakcie je 400 bajtov a priemerný poplatok za transakciu je teraz 80 satoshi za bajt. V takom prípade by ste museli zaplatiť okolo 32 000 satoshi (alebo 0,00032 BTC), aby ste mali dobrú šancu na pridanie svojej transakcie do nasledujúceho bloku.

Keď je sieťový prenos vysoký a existuje veľký dopyt po odosielaní BTC, transakčný poplatok potrebný na rýchle potvrdenie stúpa, keď sa o to pokúšajú aj ostatní používatelia Bitcoinu. Môže k tomu dôjsť v obdobiach silnej volatility trhu.

Vysoké poplatky ako také môžu preto sťažiť používanie BTC v každodenných situáciách. Nákup šálky kávy za 3 $ nemusí byť praktický, ak sú poplatky oveľa vyššie.

Do bloku, ktorý má limit 1 MB (tj. veľkosť bloku), je možné zahrnúť iba určitý počet transakcií. Baníci pridávajú tieto bloky do blockchainu čo najrýchlejšie, ale stále existuje obmedzenie, ako rýchlo môžu ísť.

Škálovateľnosť kryptomenových sietí je tu rozhodujúcou otázkou pri rozhodovaní o sieťových poplatkoch. Vývojári blockchainu sa neustále snažia tento problém vyriešiť. Predchádzajúce sieťové aktualizácie pomohli zlepšiť škálovateľnosť, napríklad implementáciu SegWit a Lightning Network.

Poplatky za transakcie ETH

Poplatky za transakcie spojené s ETH fungujú v porovnaní s BTC odlišne. Poplatok zohľadňuje množstvo výpočtového výkonu potrebného na spracovanie transakcie známej ako gas. Gas má tiež variabilnú cenu meranú v ETH, natívnom tokene siete.

Zatiaľ čo gas potrebný na konkrétnu transakciu môže zostať rovnaký, jeho cena môžu stúpať alebo klesať. Táto cena priamo súvisí s prevádzkou v sieti. Ak zaplatíte vyššiu cenu gas, ťažiari pravdepodobne uprednostnia vašu transakciu.

Ako sa počítajú transakčné poplatky za Etherium?

Celkový poplatok za gas je jednoducho cena, ktorá pokrýva náklady, plus stimul na spracovanie vašej transakcie. Mali by ste však zvážiť aj limit gas-u, ktorý definuje maximálnu cenu zaplatenú za danú transakciu alebo úlohu.

Inými slovami, cena gas predstavuje množstvo požadovanej práce a cenu za „každú hodinu“ práce. Vzťah medzi týmito dvoma cenami a limitom pre gas definuje celkový poplatok za transakciu Etherea alebo za operáciu inteligentného kontraktu.

Ako príklad si vyberieme náhodnú transakciu na webe Etherscan.io. Transakcia stála 21 000 gas a jeho cena bola 71 Gwei. Celkový poplatok za transakciu teda bol 1 491 000 Gwei alebo 0,001491 ETH.

Keď sa Ethereum dostane k modelu Proof of Stake, dá sa očakávať, že sa poplatky za gas znížia. Množstvo gas potrebné na potvrdenie transakcie bude nižšie, pretože sieť bude na overenie transakcií potrebovať iba zlomok výpočtového výkonu. Sieťový prenos však môže stále ovplyvňovať transakčné poplatky, pretože validátory uprednostňujú transakcie s vyšším platením.

Poplatky za transakcie v rámci Binance Chain

Binance Chain je blockchainová sieť, ktorá umožňuje používateľom obchodovať BNB a inými BEP-2 tokenmi. Môžu tiež vytvárať a distribuovať svoje vlastné tokeny. Spoločnosť Binance Chain prijíma mechanizmus konsenzu s názvom Delegated Proof of Stake. Takže namiesto baníkov máme validátorov.

Binance Chain tiež napája Binance DEX (decentralizovaná burza), kde môžu používatelia obchodovať s kryptoasetmi priamo zo svojich peňaženiek. Transakčné poplatky za Binance Chain a DEX sa platia v BNB. Binance Chain a Binance Smart Chain sú dva rôzne blockchainy.

Ako sa počítajú transakčné poplatky Binance Chain?

V závislosti od akcie, ktorú chcete podniknúť sa uplatňuje štruktúra poplatkov v BNB. Na Binance DEX sa rozlišujú transakčné poplatky, ako je zasielanie BNB a obchodné poplatky. Celková cena transakcie tiež môže stúpať alebo klesať v závislosti od trhovej ceny BNB.

Pri transakciách, ktoré nesúvisia s obchodom, napríklad pri výbere alebo vklade BNB do peňaženky, sa poplatky platia iba v BNB. Poplatky za obchodnú činnosť na Binance DEX sú splatné v obchodovanom tokene. Na platbu v BNB však existuje zľava. Táto schéma pomáha stimulovať prijatie BNB a budovať jeho užívateľskú základňu.

Prečítajte si aj : Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC)

Poplatky za transakcie v Binance Smart Chain

Binance Smart Chain (BSC) je ďalší blockchain vybudovaný spoločnosťou Binance, ktorý beží paralelne s Binance Chain (t.j. dve samostatné siete). Zatiaľ čo BNB bežiaci na Binance Chain je token BEP-2, BNB na BSC je token BEP-20.

Inteligentný reťazec Binance umožňuje vytváranie inteligentných zmlúv, vďaka čomu je prispôsobiteľnejší. Štruktúra poplatkov na BSC nie je pevná ako na Binance Chain. Namiesto toho sa používa gas systém (podobný systému Ethereum), ktorý odráža výpočtový výkon potrebný na vykonávanie transakcií a operácií inteligentných zmlúv.

Sieť BSC používa mechanizmus konsenzu Proof of Staked Authority. Používatelia siete musia zapojiť BNB, aby sa stali validátorom a po úspešnej validácii bloku dostanú transakčné poplatky.

Ako sa počítajú transakčné poplatky v Binance Smart Chain?

Ako už bolo spomenuté, štruktúra poplatkov za BSC je veľmi podobná štruktúre, ktorá sa nachádza na Ethereu. Transakčné poplatky sú vyjadrené v Gwei, čo je malá nominálna hodnota BNB rovnajúca sa 0,000000001. Používatelia môžu nastaviť svoje ceny gas tak, aby uprednostňovali svoje transakcie pridané do bloku.

Na zistenie súčasnej a historickej priemernej ceny gas poskytuje BscScan denný priemer spolu s najnižšou a najvyššou zaplatenou cenou. Od marca 2021 sa priemerný poplatok za BSC pohybuje okolo 13 Gwei.

V príklade uvedenom nižšie (prevzatom z Bscscan.com) bola cena gas 10 Gwei. Limit na gas bol stanovený na 622 732 Gwei, ale pri tejto transakcii sa použilo iba 352 755 (52,31%) Gwei, čo viedlo k poplatku za transakciu 0,00325755 BNB.

Poplatky na BSC sú zvyčajne veľmi nízke, ale ak sa pokúsite poslať tokeny bez BNB na vašom účte, sieť vás upozorní, že nemáte dostatok finančných prostriedkov. Nezabudnite si v peňaženke nechať nejaké ďalšie BNB, aby ste mohli zaplatiť za transakčné poplatky.

Na záver

Transakčné poplatky sú neoddeliteľnou súčasťou kryptoekonómie blockchainových sietí. Sú súčasťou stimulov poskytovaných používateľom, ktorí udržiavajú sieť v prevádzke. Poplatky tiež poskytujú vrstvu ochrany pred škodlivým správaním a spamom.

Avšak objem prenosu, ktorý prijímajú niektoré siete, viedol k výrazne vyšším poplatkom. Decentralizovaná povaha väčšiny blockchainov im sťažuje škálovanie. Je pravda, že niektoré siete poskytujú vysokú škálovateľnosť a priepustnosť transakcií, ale to často prichádza s obetovaním bezpečnosti alebo decentralizácie.

Stále existuje niekoľko výskumníkov a vývojárov pracujúcich na vylepšeniach, ktoré dúfajme prinesú viac začlenenia, pokiaľ ide o kryptomeny v rozvojovom svete.

Zdroje: academy.binance.com, blockchain.com, wirexapp.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart