[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Spolu so Schnorrovymi podpismy je Taproot jedným z najočakávanejších technologických vylepšení Bitcoinu od zavedenia SegWitu. Cieľom spoločnosti Taproot je zmeniť spôsob fungovania bitcoinových skriptov, aby sa zlepšilo súkromie, škálovateľnosť a bezpečnosť. Toto a ešte viac umožní kombinácia Taprootu so súvisiacim upgradom s názvom Schnorrove podpisy. Každý, kto je oboznámený s týmto priestorom vie, že ochrana súkromia, škálovateľnosť a bezpečnosť sú hlavné obavy. Zatiaľ čo Bitcoin je najpopulárnejšia kryptomena na svete, tieto problémy je potrebné vyriešiť. Cieľom Taproot je práve to.
Bitcoin zaznamenal vzostupy aj pády ale ukázalo sa, že je kotvou, ktorá drží kryptomeny v pevnom postavení. Bez ohľadu na problémy, ktoré sa za tie roky objavili, ako napríklad Mt. Gox hack alebo neslávne známe bitcoinové hard forky, kryptokomunita si za Bitcoinom stála.
Existujú však určité problémy, ktoré nemožno prehliadnuť. Jedným z najväčších je súkromie. Keďže Bitcoin je verejným blockchainom, ktokoľvek môže sledovať transakcie, ktoré sa vyskytujú v sieti. Pre niektorých je to veľké znepokojenie.
Svoju anonymitu je možné zvýšiť pomocou techník, ako je miešanie mincí a CoinJoin. Bohužiaľ však žiaden z nich nerobí z Bitcoinu anonymnú kryptomenu. Aj keď to nemožno povedať ani o Taproote, môže to pomôcť zvýšiť anonymitu v sieti.
Aktualizácia Taproot sa všeobecne očakávala ako prvý krok k vyriešeniu nedostatku súkromia Bitcoinu a ďalších súvisiacich obáv. Čo je to však Taproot a aký prínos bude mať pre Bitcoin?
Taproot je soft fork, ktorý vylepšuje skripty Bitcoinu s cieľom zvýšiť súkromie a vylepšiť ďalšie faktory súvisiace so zložitými transakciami. Transakcie v bitcoinovej sieti môžu využívať rôzne funkcie, ktoré ich robia zložitejšími, vrátane vydaní časových zámkov, požiadaviek na viac podpisov a ďalších.
Bez aplikácie Taproot môže ktokoľvek zistiť transakcie, ktoré využívajú tieto komplexné funkcie, ktoré si vyžadujú vytvorenie viacerých transakcií. Aktualizácia Taproot však umožní „maskovanie“ všetkých pohyblivých častí bitcoinovej transakcie, ktorá tieto funkcie obsahuje. Takže aj keď transakcie tieto funkcie prijmú, budú vyzerať ako jedna transakcia. To je veľká výhra pre obhajcov bitcoinu v oblasti ochrany osobných údajov.
Taproot v skutočnosti umožňuje skryť skutočnosť, že bitcoinový skript vôbec bežal. Napríklad utratenie Bitcoinu pomocou Taprootu môže viesť k tomu, že peer-to-peer transakcia v kanáli Lightning Network alebo sofistikovaná inteligentná zmluva sa stanú nerozoznateľnými. Ktokoľvek, kto monitoruje jednu z týchto transakcií, neuvidí nič iné ako transakciu typu peer-to-peer. Stojí za zmienku, že to nič nemení na skutočnosti, že sa to týka peňaženky pôvodného odosielateľa a konečného príjemcu.
Návrh Taproot bol prvýkrát predstavený vývojárom Bitcoin Core Gregom Maxwellom v januári 2018. Od októbra 2020 bol Taproot zavedený do knižnice Bitcoin Core, ktorú vytvoril Pieter Wuille. Aby bola aktualizácia plne nasadená, musia operátori uzlov prijať nové pravidlá konsenzu spoločnosti Taproot. Podľa toho, ako sa to bude vyvíjať, môže aktivácia trvať mesiace.
Očakáva sa, že Taproot bude implementovaný spolu s ďalšou aktualizáciou nazvanou Schnorrove podpisy. Toto umožňuje nielen implementáciu Taproot, ale umožňuje aj očakávanú funkciu nazvanú agregácia podpisov.
Schnorrove podpisy pozostávajú z kryptografickej podpisovej schémy vyvinutej Clausom Schnorrom, nemeckým matematikom a kryptografom. Napriek tomu, že Schnorr mal svoj algoritmus chránený pomocou patentu na mnoho rokov, patent oficiálne vypršal v roku 2008. Medzi mnohými výhodami sú Schnorrove podpisy známe predovšetkým svojou jednoduchosťou a účinnosťou pri generovaní krátkych podpisov.
Podpisovou schémou, ktorú prijal Satoshi Nakamoto (tvorca bitcoinu), bola eliptická krivka digitálneho podpisového algoritmu (ECDSA). Voľba ECDSA nad Schnorrovým podpisovým algoritmom bola spôsobená skutočnosťou, že už bola široko používaná, dobre pochopená, bezpečná, kompaktná a otvorená.
Vývoj schémy digitálneho podpisu Schnorr (SDSS) však môže byť východiskovým bodom novej generácie podpisov pre bitcoiny a ďalšie blockchainové siete.
Jednou z hlavných výhod Schnorrových podpisov je, že sú schopné vziať viac kľúčov do zložitej bitcoinovej transakcie a vytvoriť jediný jedinečný podpis. To znamená, že podpisy od viacerých strán zapojených do transakcie môžu byť „agregované“ do jedného podpisu Schnorr. Toto sa nazýva agregácia podpisov.
Ako sme už spomínali, Taproot prinesie zásadné vylepšenia ochrany súkromia Bitcoinu. V kombinácii s podpismi Schnorr môže Taproot tiež zvýšiť účinnosť pri vykonávaní transakcií. Okrem vylepšeného súkromia patria medzi ďalšie potenciálne výhody:
Ďalším prínosom pre Taproot je skutočnosť, že podpisy už nebudú tvarovateľné, čo je známe bezpečnostné riziko v bitcoinovej sieti. Jednoducho povedané, tvárnosť podpisu znamená, že je technicky možné zmeniť podpis transakcie skôr, ako sa potvrdí. Vďaka tomu by útok vyzeral, akoby sa transakcia nikdy nestala. Bitcoin tak zostane vystavený neslávne známemu problému s dvojitými útratami, ktorý by mohol narušiť integritu hlavnej distribuovanej knihy.
Prečítajte si aj : Ethereum 2.0
Taproot je veľmi očakávaný a široko podporovaný upgrade pre Bitcoin. Ak sa implementuje spolu so Schnorrovými podpismi, uvidíme významné vylepšenia z hľadiska ochrany súkromia, škálovateľnosti, bezpečnosti a ďalších. Tieto vylepšenia môžu tiež vyvolať väčší záujem o Lightning Network a povzbudiť multisig, aby sa stal viac priemyselným štandardom.
Zdroje: academy.binance.com, bitcoinmagazine.com, medium.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber