0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

04.09.21 Čo je to Synthetix (SNX)?

Synthetix je protokol DeFi pre „syntetické“ krypto aktíva. "Zrodený z popola" medvedieho trhu 2018 spolu s firmami Maker, Compound, Uniswap a niekoľkými ďalšími pripravil cestu pre decentralizované financie, aby sa stali jedným z hlavným sektorov v kryptomenovom priestore.

Úvod

Synthetix začal ako stablecoin projekt s názvom Havven. Komunita stojaca za Synthetix bola priekopníkom mnohých mechanizmov, ktoré sa v súčasnosti považujú za štandard v prostredí DeFi.

Synthetix, ktorý bude aj naďalej jedným zo základných stavebných kameňov DeFi na Ethereu a s blížiacim sa uvedením na trh v rámci škálovateľného riešenia druhej vrstvy, pravdepodobne zostane aj v blízkej budúcnosti kľúčovou súčasťou DeFi.

Čo je to Synthetix?

Synthetix je protokol syntetických aktív, ktorý umožňuje vydávanie týchto aktív na Ethereum. Syntetické aktívum by ste mohli považovať za druh odvodeného produktu. Poskytuje vám spôsob, ako sa dostať k majetku bez toho, aby ste ho museli vlastniť.

Čo však môže byť syntetické aktívum alebo „Synth“? Takmer čokoľvek, čo má spoľahlivý informačný kanál cien. Niektoré príklady sú kryptomeny ako BTC alebo ETH, komodity ako zlato a striebro a fiat meny ako USD. Existujú dokonca aj inverzné syntetické aktíva, ktoré sledujú inverznú hodnotu podkladového aktíva, čo obchodníkom ponúka ľahký spôsob ako získať krátku expozíciu alebo zaistiť existujúce účasti a získať pozície v yield farmingu.

Ide o to, že pomocou Synthetix môžu vlastniť a obchodovať určité aktíva, ktoré v reťazci neexistujú. Synthetix tiež umožňuje vytváranie indexov ako je DeFi index, ktorý sleduje cenu koša viacerých aktív DeFi.

Ako Synthetix funguje?

Syntetické aktíva používajú na sledovanie cien podkladových aktív decentralizované cenové oracles. Je dôležité poznamenať, že syntetické aktívum sa líši od kryptomeny krytej rezervou, ako napríklad stablecoin. Namiesto konvenčnejšej rezervy majú hodnotu rôzne komplikované mechanizmy na reťazci a inteligentné zmluvy.

Napríklad BUSD je stablecoin, kde každý BUSD predstavuje 1 USD v rezerve. Podobne je Paxos’s Pax Gold (PAXG) kryté fyzickými zlatými tehličkami. Svojím spôsobom, ak vlastníte PAXG, vlastníte ekvivalentnú čiastku v podkladovej rezerve zlata. Inými slovami, PAXG je token, ktorý predstavuje vlastníctvo zlata.

Syntetické aktíva sú rôzne. Cenu majetku sledujú prostredníctvom komplexného mechanizmu inteligentných zmlúv. Vlastníctvo sXAU neznamená, že vlastníte akékoľvek podkladové zlato. Znamená to len, že ste vystavení cene zlata.

Prečo by ste teda chceli držať taký majetok? Ako sme už uviedli, je to dobrý spôsob, ako získať cenovú expozíciu k majetku bez toho, aby ste ho vlastne museli vlastniť. Synthy sú tiež užitočné, pretože keďže ide o tokeny ERC-20 na Ethereum, ostatné protokoly DeFi ich môžu ľahko integrovať. Synthy je možné uložiť na miesta ako Uniswap, Sushi alebo Curve a môžete poskytovať likviditu a zarábať na poplatkoch za obchodovanie rovnako ako pri iných tokenoch ERC-20.

Synthetix Network Token (SNX)

Ak teda nie sú kryté podkladovým aktívom, aké sú kolateralizované? Primárne podľa tokenu platformy - SNX. Synthetix nedávno pridal aj podporovaný kolaterál ETH. Synthetix pracuje s nadmernou kolateralizáciou. To znamená, že každé syntetické aktívum je kolateralizované vyššou hodnotou, ako predstavuje.

Synthy sú vytvárané používateľmi, ktorí vkladajú kolaterál (SNX) a razia proti nemu syntetické aktívum. Inými slovami, každé syntetické aktívum je v podstate dlh voči zloženému kolaterálu.

Každá dlhová pozícia si musí udržať určitý pomer kolateralizácie. Tento pomer je určený riadením. Cieľom je zaistiť, aby boli synthy dostatočne kolateralizované a aby v systéme nebol deficit ani počas odľahlých udalostí, ako je veľký krach trhu. Použivatelia, ktorí stakujú musia tento pomer ručne spravovať razením a spaľovaním synthov (dlhu) alebo pridaním ďalších záruk, aby sa zaistilo, že budú môcť naďalej získavať vkladné odmeny.

Prečítajte si aj : Ethereum London hard fork

Nekonečná likvidita a žiadny skĺz

Synthetix sa predáva ako burza s „nekonečnou likviditou“, pretože neexistuje kniha objednávok ani skĺz v tradičnom zmysle. Ceny sú skôr určené algoritmickým mechanizmom viac podobným tomu, ako funguje automatizovaný tvorca trhu (AMM), než centrálna kniha limitných objednávok (CLOB). V podstate pri obchodovaní na Synthetix neobchodujete s jednotlivcom alebo tvorcom trhu. Namiesto toho splatíte časť svojho dlhu z dlhovej rezervy a rovnakú sumu dlhu si požičiate v inom syntetickom aktíve.

Je to komplikovaný mechanizmus s mnohými nuansami, ale dôležité je pochopiť, že obchodovanie na Synthetix nie je to isté ako obchodovanie s knihou objednávok napríklad na Binance alebo s fondmi likvidity spoločnosti Uniswap.

Synthetix a Optimism

Prečo teda už nie je na burze Synthetix integrovaný celý NASDAQ? Poplatky a záruky za vykonanie na hlavnej sieti Ethereum nie sú práve vhodné pre väčšinu obchodníkov a obchodné štýly. Z tohto dôvodu budú zmluvy Synthetix nasadené na riešenie 2. vrstvy nazývané optimistické rollups. Konkrétne na jeho implementáciu spoločnosťou Optimism.

Rollups sú skvelým spôsobom, ako škálovať blockchainy. Na rozdiel od iných riešení škálovania, ako sú bočné reťazce (sidechainy), ktoré sú zodpovedné za svoje vlastné zabezpečenie pomocou odlišnej sady validátorov, rollupy získavajú zabezpečenie z blockchainu Ethereum. Toto je kľúčové rozlíšenie. Kumulatívne aktualizácie môžu využívať rovnaké výhody škálovania ako vedľajšie reťazce (napr. zvýšená priepustnosť transakcií a nižšie poplatky za transakcie) bez toho, aby do značnej miery ohrozovali bezpečnosť.

Zmluvy Synthetix sú však jednou z komplexnejších inteligentných zmlúv, ktoré existujú. Prenesenie ich na takú špičkovú technológiu tým najbezpečnejším možným spôsobom nie je jednoduché. Optimism so Synthetix pracuje už nejaký čas na pozadí a očakáva sa, že k nasadeniu na mainnetu dôjde niekedy v roku 2021.

Na záver

Synthetix je protokol syntetického majetku na Ethereum. Synthy sledujú cenu podkladového aktíva bez toho, aby používatelia museli skutočne vlastniť samotné aktívum. Synthetix je jedným z najstarších projektov DeFi, ktoré majú decentralizovanú štruktúru riadenia prostredníctvom SynthetixDAO. Aj keď to nie je najľahšie pochopiteľný projekt, Synthetix môže pri zavádzaní rollups od Optimism zaznamenať zvýšenú adopciu.

Zdroje: acadeym.binance.com, synthetix.io, coingecko.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart