0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

04.07.20 Čo je mining pool?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]V dnešnom technologickom článku sa bližšie pozrieme na zoskúpenia ťažiarov kryptomien a aké sú napríklad výhody a nevýhody tohto riešenia.

Čo je mining pool?

Mining pool je spoločná skupina kryptomenných baníkov (minerov), ktorí kombinujú svoje výpočtové zdroje v sieti. Účastníci v mining poole individuálne prispievajú svojou výpočtovou (spracovateľskou) schopnosťou k úsiliu nájsť blok. Ak je skupina úspešná v tomto úsilí, tak je v dôsledku toho odmenená tokenmi danej kryptomeny. Mining pool rozdelí tieto odmeny jednotlivcom, ktorí prispeli podľa podielu výpočtovej sily každého jednotlivca alebo práce vzhľadom na celú skupinu. V niektorých prípadoch musia jednotliví mineri preukázať prácu, aby mohli získať svoje odmeny.

Pochopenie mining poolu

Po úspešnom dokončení procedúry ťažby kryptomeny dostanú mineri odmenu, zvyčajne vo forme súvisiacej kryptomeny. V prípade mining poolu sa odmena spravidla rozdelí medzi baníkov na základe dohodnutých podmienok a ich príslušných príspevkov k miningovej (ťažobnej) činnosti prostredníctvom predloženia platného dokladu o práci.

Prečítajte si aj : Bitcoin mining: Ako ťažiť Bitcoin?

Každý, kto chce profitovať z ťažby kryptomeny, má na výber, či chce ísť sólo so svojimi vlastnými zariadeniami alebo sa pripojiť k mining poolu, kde sa kombinuje viac minerov a ich zariadení, aby sa zvýšil ich hashovací výkon. Napríklad pripojenie šiestich ťažobných zariadení, z ktorých každé ponúka 335 megahashov za sekundu (MH / s), môže generovať kumulatívne 2 gigahashe ťažobnej energie, čo vedie k rýchlejšiemu spracovaniu hashovacej funkcie.

Metódy mining poolu

Nie všetky kryptomenové ťažobné pooly fungujú rovnako. Existuje však mnoho spoločných protokolov, ktorými sa riadi veľa z najpopulárnejších mining poolov.

Proportional mining pooly patria medzi najbežnejšie. V tomto type poolov baníci, ktorí prispievajú k spracovateľskej sile poolu, prijímajú akcie až do okamihu, keď sa poolu podarí nájsť blok. Potom dostanú mineri odmeny úmerné počtu akcií, ktoré vlastnia.

Pay-per-share pooly fungujú trochu podobne, pretože každý baník dostáva za svoj príspevok akcie. Tieto pooly však poskytujú okamžité výplaty bez ohľadu na to, kedy sa blok nájde. Miner, ktorý prispieva do tohto typu poolu, si môže kedykoľvek vymeniť akcie za pomerné výplaty.

Cieľom mining poolov typu peer-to-peer je zabrániť centralizácii štruktúry poolu. Integrujú samostatný blockchain, ktorý súvisí so samotným poolom a je navrhnutý tak, aby zabránil podvádzaniu prevádzkovateľov tohto poolu, ako aj samotného poolu v dôsledku jediného ústredného problému.

Výhody mining poolu

Aj keď úspech v jednotlivých mining grantoch finišuje vlastníctvom odmeny, šanca na dosiahnutie úspechu je veľmi nízka z dôvodu vysokých požiadaviek na energiu a zdroje. Navyše, keďže sa v posledných rokoch ťaží veľa populárnych kryptomien, ich popularita vzrástla a ťažba často nie je pre jednotlivcov ziskovým podnikom. Náklady spojené s drahým hardvérom ako aj elektrina často prevážia potenciálne výhody.

Ťažobné združenia vyžadujú od každého jednotlivého účastníka menej nákladov, pokiaľ ide o náklady na hardvér a elektrinu, čím sa zvyšujú šance na ziskovosť. Zatiaľ čo jednotlivý baník môže mať malú šancu na úspešné nájdenie bloku a získanie odmeny za ťažbu, mining pool dramaticky zvyšuje mieru úspešnosti, pretože kumulatívne úsilie vedie k lepším šanciam na nájdenie bloku.

Nevýhody mining poolu

Účasťou v mining poole sa jednotlivci vzdávajú určitej autonómie v ťažobnom procese. Zvyčajne sú viazaní termínmi stanovenými samotným poolom, ktoré môžu určovať, ako sa pristupuje k procesu ťažby. Taktiež sú povinní rozdeliť prípadné výhody, čo znamená, že podiel na zisku je nižší pre jednotlivca, ktorý sa zúčastňuje na poole.

Podľa blockchain.com dominuje v procese ťažby Bitcoinu malé množstvo mining poolov, ako sú AntPool, Poolin a F2Pool. Aj keď veľa združení vynakladá úsilie na decentralizáciu, týmto spôsobom tieto skupiny konsolidujú väčšinu právomocí riadiť Bitcoinový protokol. Pre niektorých zástancov kryptomien je prítomnosť malého počtu silných ťažobných poolov v rozpore s decentralizovanou štruktúrou vlastnou Bitcoinu a inými kryptomenám.

Zdroje: investopedia.com, en.wikipedia.org

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart