0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

03.09.20 Crypto lending - požičiavanie kryptomien

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Pokiaľ ste nežili v temnej jaskyni čisto tradičného financovania, pravdepodobne ste už počuli o krypto pôžičkách - trend otvára príležitosť pre malých a veľkých hráčov a poháňa decentralizovaný ekosystém financií spoločnosti Ethereum na viac ako 1 miliardu dolárov v uzamknutej hodnote.

Čo je to crypto lending?

Jadrom krypto pôžičiek je pomerne jednoduchý koncept: Dlžníci sú schopní použiť svoje kryptomenové aktíva ako kolaterál na získanie úveru alebo stabilných mincí, zatiaľ čo veritelia poskytujú aktíva potrebné na pôžičku za dohodnutú úrokovú sadzbu. Môže to tiež fungovať opačne, keď dlžníci používajú ako záruku na požičiavanie kryptomenových aktív fiat menu alebo stablecoiny.

Pravdepodobne si všimnete, že tu nie je nič zásadné - sú to jednoducho kolateralizované pôžičky. Úvery a pôžičky sú silnými finančnými nástrojmi, ktoré otvárajú širokú škálu aplikácií a výhod pre podniky, inštitúcie, obchodníkov a používateľov. Navyše, v rastúcom priestore DeFi bol tento nástroj odomknutý pre neoprávnený, otvorený a skladateľný prístup k pôžičkám. To vedie k novým prípadom použitia, ako sú optimalizované sadzby na rôznych platformách a „rýchle pôžičky“, v ktorých môže užívateľ využívať atómové transakcie na požičiavanie si až do úplnej likvidity platformy, pokiaľ ju splácajú v rámci tej istej transakcie.

Aká dôležitá je pôžička na trhoch?

Na základnej úrovni zvyšujú trhy s úvermi a pôžičkami množstvo produktívnej práce, ktorú peniaze robia tak, že ich prerozdeľujú od tých, ktoré nie sú určené na okamžité použitie, k tým ktoré sú. Tým sa zvyšuje užitočnosť týchto peňazí pre všetky strany, čím sa požičiavateľom poskytuje prístup ku kapitálu a výnosom veriteľov.

Toto je odlišná príležitosť pre krypto trhy a používateľov, ktorí už tradične mali dve možnosti, ako používať svoje kryptomeny: hodl alebo trade. Najmä u hodlerov mala kryptomena jednu funkciu, a to držať vo svojich peňaženkách. Aj keď niektorí môžu argumentovať, že to slúži na účel obmedzovania ponuky na trhu, vo všeobecnosti sa môžeme povedať, že nejde o mimoriadne produktívne použitie kapitálového majetku.

Aj keď ide o relatívne zlepšenie v kryptomenovom ekosystéme, neponúka všetky výhody skutočného úveru, keďže v súčasnej podobe sú všetky krypto pôžičky nadmerne zabezpečené. To znamená, že na získanie pôžičky už musíte mať kapitál.

Prečítajte si aj : Čo znamená tokenizácia?

Druhy úverových platforiem: Centralizované vs. Decentralizované

Od roku 2018 sa v krypto priemysle vytvorilo množstvo úverových platforiem a vo všeobecnosti ich možno zoskupiť do centralizovaných aj decentralizovaných platforiem. Jadrom tohto rozlíšenia je v podstate kto alebo čo sa zaoberá procesom požičiavania a vypožičiavania - podnik alebo protokol.

Centralizované úverové platformy fungujú skôr ako tradičné fintech spoločnosti, ktoré spolupracujú s kryptomenami - sledujú procesy ako „know your customer“, majú úschovný systém na ochranu vašich aktív a môžu vytvárať tradičné obchodné partnerstvá s inštitúciami. Tieto platformy majú tendenciu ponúkať úrokové sadzby určené spoločnosťou, ktoré často zahŕňajú najmä vyššie výnosy veriteľom krypto aktív, ako sú ETH) a BTC, oproti ich decentralizovaným náprotivkom.

Decentralizované úverové platformy, vrátane projektov, ako sú Compound, Maker a dYdX, fungujú ako protokoly, ku ktorým má kedykoľvek prístup kdokoľvek bez KYC alebo úschovy. S výnimkou spoločnosti Maker, ktorej decentralizovaný systém riadenia určuje úrokové sadzby, majú tieto decentralizované platformy variabilné úrokové sadzby určené ponukou a dopytom po aktívach na platforme. V závislosti od funkcie úrokovej sadzby to môže občas viesť k veľkým výkyvom úrokových sadzieb.

Prečítajte si aj : Decentralizované financie (DeFi)

Aké sú riziká požičiavania kryptomien?

Aj keď sa krypto pôžičky často porovnávajú s tradičnými sporiacimi alebo úrokovými účtami, je dôležité si uvedomiť, že sú to omnoho novšie a rizikovejšie platformy ako vysoko regulované tradičné banky. Žiadna z nich, vrátane centralizovaných hráčov, nie sú federálne poistenými inštitúciami - aj keď v spoločnosti DeFi prostredníctvom poisťovne Nexus Mutual a Opyn existuje určité poisťovacie úsilie. A samozrejme sa zaoberáme novými technológiami.

Dlžníci preberajú zabudované riziko dodania likvidity v prípade, že ich hodnota kolaterálu klesne pod požadovanú hodnotu, aby sa zabezpečilo, že veritelia sú vždy v poriadku. To znamená, že dlžníci musia starostlivo sledovať svoj pomer kolaterálov, aby sa zaistilo, že zostanú v bezpečnom rozmedzí. Doteraz sa systémy likvidácie ukázali ako robustné a veritelia nestratili svoje investície, ale nie je zaručené, že tak budú pokračovať aj v budúcnosti.

V rámci decentralizovaného priestoru existuje aj technologické riziko pri inteligentných zmluvách. Keďže počítačový kód vo forme smart kontraktov riadi tok kapitálu v systéme, je hackerovi teoreticky možné zaútočiť na platformu prostredníctvom chyby alebo zneužitia.

Okrem toho v prípade decentralizovaných možností niekedy existuje problém s nízkou likviditou, takže sadzby sa môžu drasticky posunúť, ak sa veľké množstvo kapitálu presúva do systému alebo z neho. Úrokové sadzby sa vo všeobecnosti vytvárajú s cieľom stimulovať pomerne stabilnú rovnováhu, ale vyskytuje sa volatilita.

A nakoniec, pri používaní týchto platforiem existujú daňové a regulačné riziká, najmä preto, že jeden z hlavných prípadov požičiavania sa priamo týka zabránenia zdaniteľnej udalosti. Mnohé jurisdikcie vo všeobecnosti nemajú jasné usmernenie k povahe mnohých z týchto aktív vrátane stablecoinov. Preto je pre jednotlivca ťažké poznať presný daňový dopad jeho činností požičiavania kryptomien a odporúča sa, aby používatelia hovorili s daňovým poradcom. Mnoho decentralizovaných platforiem navyše funguje bez licencie a bez zverejnenia informácií KYC, čo znamená, že ich regulačná budúcnosť je nepredvídateľná.

Aké sú najobľúbenejšie platformy na kryptopôžičky?

Crypto.com - je poskytovateľom služby s názvom „Crypto Earn“. Túto službu poskytujú prostredníctvom svojej mobilnej peňaženkovej aplikácie. Aj keď sa jedná o úschovňu, Crypto.com dokázala dosiahnuť vysokú úroveň dôvery zákazníkov pri úrovniach zabezpečenia, ktoré zabudovali do svojho systému. Crypto Earn vám umožňuje uzamknúť tokeny na tri rôzne podmienky, z ktorých každý vám vracia inú úrokovú sadzbu. Čím dlhšie je toto obdobie, tým vyššia je úroková sadzba.

BlockFi.com - je jednou z vedúcich úverových platforiem v ekosystéme kryptomien. Ponúkajú širokú škálu úverových produktov. BlockFi ponúka nové produkty požičiavania, ako napríklad automatické zloženie úrokov a úrokové platby. Flexus výplaty úrokov je možnosť vybrať si, do akého majetku chcete zaplatiť svoj úrok. To vám umožňuje investovať do iných kryptomien a diverzifikovať vaše portfólio bez priameho zakúpenia ďalšej kryptomeny.

Nexo.io - mierne sa líši od predchádzajúcich dvoch, pretože vám umožňuje iba uzamknutie a požičiavanie stablecoinov a fiat mien. Na druhej strane vám tiež umožňuje zamknúť kryptomeny, ako je BTC ako kolaterál a získať pôžičku v stablecoine alebo fiat mene podľa vášho výberu.

Zdroje: cointelegraph.com, cryptovantage.com, coincheck.com, coindesk.com

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart