[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Spoofing je forma manipulácie s trhom, pri ktorej obchodník zadáva falošné objednávky na nákup alebo predaj, pričom nikdy nemá v úmysle, aby ich trh naplnil. Spoofing sa zvyčajne vykonáva pomocou algoritmov a robotov v snahe manipulovať s trhom a cenami aktív vytváraním falošného pocitu ponuky alebo dopytu. Spoofing je nezákonný na mnohých významných trhoch vrátane USA a Spojeného kráľovstva.
Mnohí často hovoria o tom, ako veľkí obchodníci a veľryby manipulujú na trhoch. Aj keď o mnohých z týchto teórií možno ľahko polemizovať, existujú niektoré známe metódy manipulácie s trhom, ktoré si vyžadujú veľké objemy likvidity. Jednou z nich je technika zvaná spoofing.
Spoofing je spôsob manipulácie trhov zadávaním falošných pokynov na nákup alebo predaj aktív, ako sú akcie, komodity, ale aj kryptomeny. Obchodníci, ktorí sa pokúšajú oklamať trh zvyčajne používajú roboty alebo algoritmy na automatické zadávanie pokynov na nákup alebo predaj. Keď sa objednávky blížia k naplneniu, roboty ich zrušia.
Hlavnou myšlienkou spoofingu je vytvoriť falošný dojem tlaku na nákup alebo predaj. Napríklad spoofer môže nastaviť veľké množstvo falošných nákupných objednávok, aby vytvoril falošný pocit dopytu pri nejakej cenovej úrovni. Potom, ako sa trh priblíži k tejto úrovni, stiahnu objednávky a cena bude pokračovať smerom nadol.
Trh často silno reaguje na spoof objednávky, pretože neexistuje presvedčivý spôsob ako zistiť, či ide o skutočnú alebo falošnú objednávku. Spoofing môže byť obzvlášť efektívny, ak sa objednávky zadávajú v kľúčových oblastiach záujmu kupujúcich a predávajúcich, ako sú oblasti významnej podpory alebo odporu (rezistencie a supporty).
Zoberme si ako príklad Bitcoin. Predpokladajme, že Bitcoin má silnú úroveň odolnosti na úrovni 30 500 $. V technickej analýze pojem odpor (rezistencia) znamená oblasť, kde cena nachádza „strop“. Prirodzene, tu môžeme očakávať, že predajcovia umiestnia svoje ponuky na predaj svojich podielov. Ak bude cena odmietnutá na úrovni odporu, môže prudko klesnúť. Ak však praskne z odporu, je vyššia pravdepodobnosť pokračovania hore.
Ak sa úroveň 30 500 $ javí ako silná rezistencia, je pravdepodobné, že roboti zadajú spoof objednávky mierne nad ňu. Keď kupujúci uvidia masívne objednávky na predaj nad tak dôležitou technickou úrovňou, môže sa stať, že nebudú mať takúto motiváciu agresívne nakupovať. Takto môže byť spoofing efektívny pri manipulácii s trhom.
Tu si treba uvedomiť, že spoofing môže byť efektívny medzi rôznymi trhmi, ktoré sú všetky spojené s rovnakým podkladovým nástrojom. Napríklad veľké spoofové objednávky na trhu s derivátmi by mohli mať vplyv na spotový trh s rovnakým assetom a naopak.
Falošná reklama sa môže stať rizikovejšou, ak existuje vyššia pravdepodobnosť neočakávaných pohybov trhu.
Predpokladajme napríklad, že obchodník chce predstierať predaj úrovne rezistencie. Ak dôjde napríklad k strachu z premeškania (FOMO) medzi maloobchodníkmi zrazu spôsobí obrovskú volatilitu, spoofové objednávky sa môžu rýchlo vyplniť. To samozrejme nie je ideálne pre spooferov, pretože nemali v úmysle vstúpiť do tejto pozície. Podobne, krátke stlačenie alebo flash crash dokáže vyplniť aj veľkú objednávku v priebehu niekoľkých sekúnd.
Ak je trendom na trhu hlavne spotový trh, spoofing je čoraz rizikovejší. Napríklad ak je uptrend poháňaný spotovým trhom, čo naznačuje vysoký záujem o priamy nákup podkladového aktíva, spoofing môže byť menej efektívny. To však do značnej miery závisí od konkrétneho trhového prostredia a mnohých ďalších faktorov.
Prečítajte si aj : Čo sú likvidity pooly a ako fungujú?
Spoofing je v USA nezákonný. Americká komisia pre obchodovanie s komoditnými futures (CFTC) je zodpovedná za dohľad nad spoofingovými aktivitami na trhoch s akciami a komoditami.
V USA je spoofing nezákonný podľa zákona Dodd-Frank Act z roku 2010, oddielu 747. V tejto časti sa uvádza, že CFTC môže regulovať subjekt, ktorý:
"preukazuje úmyselné alebo neuvážené ignorovanie riadneho vykonania transakcií počas uzatvarácieho obdobia; alebo má charakter alebo je v obchode bežne známy ako „spoofing“ (dražba alebo ponuka s úmyslom zrušiť ich pred vykonaním)."
Je ťažké kategorizovať zrušené ponuky na termínovom trhu ako spoofing, pokiaľ sa akcia nestane veľmi opakovanou. To je dôvod, prečo regulačné orgány môžu zvážiť aj zámer, ktorý za objednávkami stojí predtým, ako prejdú na pokutu, spoplatnenie alebo informovanie o možnom spoofingovom správaní.
Spoofing regulujú aj ďalšie významné finančné trhy, napríklad Veľká Británia. Úrad pre finančné konanie (FCA) Spojeného kráľovstva je oprávnený pokutovať obchodníkov a inštitúcie zodpovedné za spoofing.
Podvádzanie je teda nezákonné a vo všeobecnosti má nepriaznivý vplyv na trhy. Ale prečo? Falošná reklama môže spôsobiť zmeny cien, ktoré sa inak neodrážajú v ponuke a dopyte. Medzitým, čo spooofery majú kontrolu nad týmito cenovými pohybmi, môžu z nich profitovať.
Regulačné orgány v USA tiež v minulosti vyjadrili obavy z manipulácie trhu. Od decembra 2020 Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) odmietla všetky návrhy fondov obchodovaných na burze s Bitcoinom (ETF). Po schválení ETF umožňuje tradičnejším investorom v USA dostať sa do styku s aktívom, ako je napríklad Bitcoin. Na odmietnutie návrhov sa zvyčajne uvádza niekoľko faktorov. Jedným z nich je, že trh kryptomien nepovažujú za imúnny voči manipulácii.
To sa však môže meniť, pretože kryptomenový trh vstupuje do novej fázy zrelosti so zvýšenou likviditou a inštitucionálnym prijatím.
Spoofing je technika manipulácie s trhom, ktorá spočíva v zadávaní falošných pokynov. Môže byť ťažké dôsledne ich identifikovať, aj keď nie nemožné. Vyhodnotenie, či odstránenie objednávok na nákup alebo predaj, ktorý spadá pod spoofing, si vyžaduje dôkladnú analýzu zámeru, ktorý za objednávkami stojí.
Minimalizácia spoofingu je žiaduca na každom trhu, pretože pomáha udržiavať vyvážené prostredie pre všetkých zúčastnených. Keďže regulačné orgány často uvádzajú manipuláciu s trhom ako dôvod odmietnutia Bitcoinového ETF, mohlo by byť úsilie o minimalizáciu spoofingu z dlhodobého hľadiska prospešné pre trh s kryptomenami.
Zdroje: academy.binance.com, en.wikipedia.org, investopedia.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber