[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Takéto tokeny majú meniacu sa obehovú zásobu. Myšlienka je taká, že namiesto volatility cien sa zmení dodávka tokenov prostredníctvom udalostí nazývaných rebase. Predstavte si, že by bitcoinový protokol dokázal upraviť, koľko bitcoinov je v peňaženkách používateľov, aby sa dosiahla cieľová cena. Dnes máte 1 BTC. Zobudíte sa zajtra a máte 2 BTC, ale každý z nich stojí polovicu toho čo včera. Takto funguje mechanizmus rebase.
Decentralizované financovanie (DeFi) zaznamenalo na blockchaine explóziu nových druhov finančných produktov. Už sme diskutovali o farmárčení výnosov, tokenizovali Bitcoiny na Ethereum, Uniswap a flash pôžičky. Ďalším segmentom krypto priestoru, ktorý je zaujímavé sledovať, sú tokeny s elastickou zásobou alebo rebase tokeny. Unikátny mechanizmus, ktorý je za nimi, umožňuje veľa experimentov. Pozrime sa, ako tieto tokeny fungujú.
Token s elastickou zásobou (alebo rebase) funguje tak, že sa obežná zásoba rozširuje alebo sťahuje v dôsledku zmien ceny tokenu. Toto zvýšenie alebo zníženie ponuky funguje s mechanizmom nazývaným rebasing. Keď dôjde k rebase, ponuka tokenu sa zvýši alebo zníži algoritmicky na základe aktuálnej ceny tokenu.
V niektorých ohľadoch môžu byť tieto tokeny paralelne spojené so stablecoinami. Ich cieľom je dosiahnuť cieľovú cenu a táto mechanika rebase to uľahčuje. Kľúčovým rozdielom však je, že cieľom rebasing tokenov je dosiahnuť to pomocou meniacej sa (elastickej) ponuky.
Počkajte, nefunguje veľa kryptomien s meniacou sa zásobou? Áno, trochu. V súčasnosti je s každým blokom vyťažených 6,25 nových BTC. Po polroku 2024 sa to zníži na 3,125 za blok. Je to predvídateľná miera, takže môžeme odhadnúť, koľko BTC bude existovať budúci rok alebo rok na to.
Tokeny s elastickou zásobou fungujú inak. Ako už bolo spomenuté, rebase mechanizmus pravidelne upravuje cirkulujúcu zásobu. Povedzme, že máme token, ktorého cieľom je dosiahnuť hodnotu 1 USD. Ak je cena nad 1 USD, rebase algoritmus zvyšuje aktuálnu zásobu a znižuje hodnotu každého tokenu. Naopak, ak je cena pod 1 USD, rebase zníži ponuku, čím sa hodnota každého tokenu zvýši.
Čo to znamená z praktického hľadiska? Ak dôjde k rebase, množstvo tokenov v peňaženkách používateľov sa zmení. Povedzme, že máme rebase USD (rUSD), hypotetický token, ktorý je zameraný na cenu 1 USD. Vo svojej hardvérovej peňaženke máte bezpečne 100 rUSD. Povedzme, že cena klesne pod 1 USD. Po rebase, budete mať v peňaženke iba 96 rUSD, ale každá z nich bude mať súčasne proporcionálne vyššiu hodnotu ako pred rebase.
Myšlienka je taká, že vaše podiely úmerné celkovej ponuke sa s rebase nezmenili. Ak ste pred rebase mali 1% zo zásoby, mali by ste po nej mať stále 1%, aj keď sa zmenil počet mincí v peňaženke. V podstate si ponecháte svoj podiel v sieti bez ohľadu na cenu.
Prečítajte si aj : Osem bežných kryptomenových podvodov a ako sa im vyhnúť
Ampleforth je jednou z prvých mincí, ktoré pracujú s pružnou zásobou. Ampleforth si kladie za cieľ byť nekolaterizovanou syntetickou komoditou, kde 1 AMPL sa zameriava na cenu 1 USD. Rebase sa robí raz za 24 hodín.
Projekt mal relatívne malú trakciu až do zavedenia ťažobnej kampane s názvom Geyser. Na tejto schéme je obzvlášť zaujímavé jej trvanie. Distribuuje tokeny pre účastníkov počas 10-ročného obdobia. Geyser je ukážkovým príkladom toho, ako môžu stimuly v oblasti likvidity vytvoriť významný ťah pre projekt DeFi.
Aj keď je technicky stabilný, cenový graf AMPL vám ukazuje, ako vyzerajú volatilné tokeny s elastickou zásobou.
Cena AMPL sa zameriava na 1 dolár, napriek tomu môže byť dosť volatilná.
Pamätajte, že tento cenový graf zobrazuje iba cenu tokenu AMPL a nezohľadňuje zmeny v ponuke. Aj napriek tomu je Ampleforth veľmi volatilný, čo z neho robí riskantnú mincu.
Väčší zmysel môže mať mapovať tieto tokeny z hľadiska trhovej kapitalizácie. Keďže na cene jednotlivých jednotiek až tak nezáleží, môže byť trhový strop presnejším barometrom rastu a trakcie siete.
Trhový strop AMPL v logaritmickom meradle.
Yam Finance je jedným z ďalších tokenov s elastickou zásobou, ktorý získal určitú trakciu. Celkový dizajn protokolu Yam je akousi kombináciou medzi elastickou dodávkou Ampleforth, stake systémom Synthetix a férovým spustením Yearn.finance. Cieľom spoločnosti YAM je tiež dosiahnuť cenu 1 USD.
YAM je experiment úplne vlastnený komunitou, pretože všetky tokeny boli distribuované prostredníctvom ťažby likvidity. Nebol tu žiadny termín, žiadna alokácia zakladateľov.
Ako úplne nový a neznámy projekt dosiahol Yam za necelé dva dni hodnotu 600 miliónov dolárov uzamknutú vo svojich vkladových fondoch. To, čo možno prilákalo veľa likvidity je to, ako sa yield farming YAM konkrétne zameriaval na držiteľov najobľúbenejších mincí DeFi. Boli to tokeny COMP, LEND, LINK, MKR, SNX, ETH, YFI a ETH-AMPL Uniswap LP.
Kvôli chybe v mechanizme rebasingu sa však podľa plánu vyťažilo oveľa viac dodávok. Projekt bol nakoniec obnovený a na základe komunitného auditu a spoločného úsilia sa migroval na novú inteligentnú zmluvu. Budúcnosť Yam je teraz úplne v rukách držiteľov YAM.
Tieto tokeny sú riskantné a nebezpečné investície. Mali by ste do nich investovať, iba ak úplne rozumiete tomu, čo robíte. Pamätajte, že pozeranie na cenové grafy nebude až také užitočné, pretože množstvo tokenov, ktoré držíte sa zmení po rebase.
Iste, toto môže zosilniť vaše zisky, ale tiež to môže posilniť vaše straty. Ak dôjde k rebase zatiaľ čo cena tokenu klesá, nielenže prichádzate o peniaze z poklesu ceny tokenu, ale po každej rebase budete vlastniť čoraz menej tokenov.
Pretože je ich pochopenie dosť zložité, investovanie do rebase tokenov pravdepodobne spôsobí stratu väčšiny obchodníkov. Investujte do nich iba ak dokážete úplne pochopiť mechanizmy, ktoré sú za nimi. V opačnom prípade nemáte kontrolu nad svojou investíciou a nebudete môcť robiť informované rozhodnutia.
Tokeny s elastickou zásobou sú jednou z noviniek, ktoré je potrebné sledovať v segmente DeFi. Ako sme videli, jedná sa o mince a tokeny, ktoré môžu algoritmicky upraviť svoju ponuku tak, aby sa pokúsili dosiahnuť cieľovú cenu.
Sú tieto tokeny iba zaujímavým experimentom, alebo získajú výraznú trakciu a vybojujú si miesto? To je ťažké povedať, ale vo vývoji sú určite nové návrhy protokolu DeFi, ktoré sa snažia túto myšlienku posunúť ďalej.
Zdroje: academy.binance.com, defiprime.com, coinfz.com, medium.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber