[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]
V predošlých článkoch sme sa v technickej časti venovali ťažbe Bitcoinu. Poďme sa pozrieť na niekoľko zaujímavostí z ťažby Bitcoinu.
Ako vzniká kryptomena Bitcoin? Pre jeho vyťaženie je potrebné vyriešiť určité matematické problémy, avšak sieť, na ktorej funguje automaticky tieto problémy sťažuje podľa toho, ako rýchlo sú vyriešené. O ťažbe sme si však hovorili už v predchádzajúcich dvoch článkoch. S rastom obtiažnosti rastie aj náročnosť na hardware a na energiu. Kým zo začiatku stačilo použiť na ťažbu obyčajný procesor v počítači, neskôr sa prešlo na grafické karty, ktoré sa viac hodia na tento druh problémov. Grafické karty sú rýchlejšie, ale spotrebujú oveľa viac elektrickej energie, pričom zároveň produkujú veľké množstvo tepla. Neskôr prišli komerčne vyrábané čipy pre ťažbu, ktoré boli ešte rýchlejšie, no stále náročnejšie na energiu.
Vývojári tak vyvinuli špeciálne čipy ASIC (application specific integrated circuit) určené na ťažbu Bitcoinu. S ich pomocou sa ťažba zrýchlila a stala sa menej náročná na energiu. S nárastom popularity Bitcoinu sa znásobil aj počet ľudí, ktorí ho ťažia za vidinou zisku. Tým sa zároveň sťažilo riešenie matematických úloh pre jednotlivcov a tak sa začali združovať do väčších celkov tzv. mining pools. Každý člen je následne odmenený podľa množstva práce, ktoré pri ťažbe vynaložil. Viac ľudí ťažiacich Bitcoin znamená bezpečnejšiu sieť, keďže každú transakciu musia schváliť vlastníci. Dnes poznáme ťažiace celky aj označeniami farmy alebo uzly (nodes).
Obrázok 1 – Ťažiace uzly BTC vo svete
Bitcoinmi sú odmenené ťažiace uzly zakaždým keď vyriešia matematický problém a tým vytvoria nový blok. Ťažiar spolu s BTC získa aj transakčné poplatky z transakcií, ktoré uložil do vzniknutého bloku, čím ich zároveň aj potvrdil. V protokele je zapísané, že odmena v podobe BTC za každý nový blok sa každé 4 roky delí dvoma. V rokoch 2009 – 2013 predstavovala odmena 50 BTC za blok, v rokoch 2013 – 2017 to bolo 25, dnes je odmena 12,5 BTC za blok do mája 2020.
Týmto vopred známym tempom bude v roku 2025 vyťažených približne 95% všetkých BTC a v roku 2140 by mal byť vyťažený aj posledný Bitcoin. Ak sa za vyriešenie úlohy každé 4 roky zmenší odmena o polovicu a náklady na ťažbu ostanú nezmenené alebo budú stúpať, znamená to, že náklady na jednotku sa budú každé 4 roky minimálne zdvojnásobovať. To by malo tiež vyvolať tlak na rast ceny, inak by bola ťažba čím ďalej tým menej rentabilná.
V súčasnosti je na svete okolo 10 000 ťažiacich uzlov. Najviac z nich sa nachádza v USA (25%). V Nemecku sa nachádza 18% a v Číne 9% všetkých známych ťažiacich stredísk. Ďalšími krajinami kde najviac prekvitá ťažba BTC sú Francúzsko, Holandsko, Kanada, Rusko, Veľká Británia a Japonsko. Pri približne 4% fariem sa nedá určiť ich poloha. Tieto čísla však nehovoria o veľkosti či výkonnosti jednotlivých „Bitcoinových baní“. Najväčšia produkcia BTC okolo 60-70% pochádza z Číny. Zároveň dnes je vyťažených viac ako 17 miliónov BTC, čiže na vyťaženie čaká ešte necelých 20% všetkých BTC.
Viac zaujímavostí zo sveta ťažby sa dozviete v ďalšom článku v sobotu o 12:00.
Disclaimer
Grafy na kryptomenách momentálne vyzerajú veľmi dobre. Budeme rásť až do halvingu? Zopakuje sa rastová situácia zo začiatku minulého roka? Zľava na kurzy až 30% platí pre prvých 10 objednávok.
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
???? Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakub_kralovansky/?hl=sk
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]