0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

02.09.21 Čo je BUSD?

BUSD je regulovaný stablecoin krytý fiatom viazaný na americký dolár. Pre každú jednotku BUSD je v rezerve jeden americký dolár. Inými slovami, ponuka BUSD je viazaná na americký dolár v pomere 1: 1. Držitelia si môžu svoje tokeny zameniť za fiat a naopak. Paxos, vlastník projektu, vydáva mesačné audity rezerv BUSD. Ako stablecoin je BUSD navrhnutý tak, aby udržiaval stabilnú trhovú hodnotu. Umožňuje investorom a obchodníkom držať aktívum s nízkou volatilitou na blockchaine bez toho, aby museli opustiť krypto priestor.

Úvod

Ak ste si kúpili alebo obchodovali kryptomeny napríklad na Binance, pravdepodobne ste už narazili na BUSD. Token je bežný medzi obchodnými pármi, ktoré Binance ponúka. Stručne povedané, BUSD funguje ako digitálna verzia amerického dolára a je viazaná na jeho hodnotu.

Pre nováčikov nie je vždy zrejmé, prečo obchodníci a investori držia BUSD. Úloha BUSD a ďalších stablecoinov je však zásadnou súčasťou krypto ekosystému.

Čo je to vlastne BUSD?

BUSD je stablecoin založený spoločnosťami Paxos a Binance. Spoločnosť Paxos používa technológiu blockchain na ponúkanie svojich produktov stablecoin ako služby externým spoločnostiam. V minulosti vytvorili aj zlatom krytý stablecoin s názvom PAX Gold (PAXG). Štátne ministerstvo finančných služieb v New Yorku reguluje tokeny BUSD aj PAXG.

Na technickej úrovni je BUSD stabilnou kryptomenou krytou fiatom, ktorý udržuje fixáciu v amerických dolároch. Sumu v amerických dolároch rovnajúcu sa celkovej ponuke BUSD drží vo väzbe spoločnosť Paxos, ktorá vystupuje ako jeho rezervy v amerických bankách poistených FDIC. Keď cena amerického dolára stúpa alebo klesá, cena BUSD tiež. Toto je najbežnejší a najtradičnejší model stablecoinu.

BUSD ponúka tri kľúčové atribúty transakcií: prístupnosť, flexibilita a rýchlosť. Token je ľahko dostupný cez Paxos alebo Binance. Môžete si ich kúpiť prostredníctvom služieb burzy Binance alebo služby fiat gateway, alebo môžete spoločnosti Paxos poslať čiastku v amerických dolároch, aby za vás razila nové BUSD tokeny.

BUSD tiež ponúka flexibilitu v tom, že umožňuje používateľom kryptomien rýchlo zmeniť svoje podiely na stabilné aktívum bez toho, aby museli opustiť blockchain. Nakoniec, pomocou služby BUSD môže používateľ rýchlo posielať peniaze po celom svete s nominálnymi poplatkami.

Token existuje na troch rôznych blockchainoch: Ethereum, Binance Smart Chain a Binance Chain. Držitelia si môžu svoje tokeny medzi blockchainmi vymieňať v závislosti od svojich potrieb. To je možné vykonať na burze Binance (pri výberoch) alebo prostredníctvom Binance Bridge.

Ako funguje BUSD?

Mechanizmus BUSD je relatívne jednoduchý v porovnaní s inými druhmi stablecoinov. Každý BUSD je vymeniteľný za 1 USD z rezerv. Odoslaním vášho BUSD na Paxos spália vaše tokeny a poskytnú vám fiat menu. Tento mechanizmus udržuje zásobu a rezervy v konštantnom pomere 1: 1.

Kedykoľvek sa cena BUSD začne pohybovať nižšie ako 1 $ za 1 BUSD, arbitrážni obchodníci kúpia BUSD vo veľkom. Aj cena 0,98 dolára by im mohla poskytnúť príležitosť na zisk. Po nákupe veľkého množstva BUSD môžu arbitri prostredníctvom platformy Paxos previesť tokeny BUSD na fiat. Zvýšenie dopytu po BUSD prirodzene zvýši cenu tokenu až na 1 dolár, čím sa obnoví pomer 1: 1.

Ako je BUSD regulovaný?

Regulačné orgány štátu New York presadili konkrétne opatrenia týkajúce sa spoločností Paxos, Binance a toho, ako musí stablecoin fungovať. Spolu so zaistením úplnej kolateralizácie tokenu musí Paxos starostlivo kontrolovať vytváranie a spaľovanie tokenov BUSD. Spoločnosť Paxos má tiež právo zmraziť účty a v prípade potreby odstrániť finančné prostriedky z dôvodu nezákonnej činnosti. Všetky tieto zásady dodržiavajú Chartu dôvery a bankové zákony New Yorku, ktoré sa vzťahujú na stablecoin.

Vstavaná do inteligentných zmlúv tokenu je nová funkcia, ktorá odráža reguláciu stablecoinu SetLawEnforcementRole. Tento malý kúsok kódu umožňuje spoločnosti Paxos využívať právomoci uvedené vyššie pri dodržiavaní predpisov NYDFS.

Prečo ľudia používajú BUSD?

Na základe atribútov, o ktorých sme hovorili predtým, má BUSD viacnásobné prípady použitia pre kryptoinvestorov a obchodníkov.

Vyhnete sa kolísaniu cien na krypto trhoch

Krypto ekosystém môže byť veľmi volatilný. Rovnako ako na tradičných finančných trhoch, aj v kryptomenách je dopyt po stabilných aktívach, najmä keď je trh príliš volatilný. Konvertovaním aktív na fiat alebo cenné papiere môžu tradiční investori prežiť nestále obdobie. BUSD ponúka rovnakú príležitosť kryptomenovým investorom a obchodníkom.

Zaistite si zisky bez toho, aby ste museli prevádzať na fiat

Keď niekto chce ukončiť investíciu a zabezpečiť si zisky, BUSD poskytuje vysoko likvidný spôsob, ako to urobiť. Na prevod špeciálnych peňazí na váš bankový účet z burzy nie je potrebné čakať. Ak sa rozhodnete vstúpiť na novú pozíciu alebo kúpiť iné aktívum, nemusíte čakať ani na doplnenie účtu novými fiat fondmi.

Arbitráž

BUSD je veľmi populárny stablecoin na Binance Smart Chain a mnohých automatizovaných tvorcoch trhu (AMM). Tieto skupiny likvidity môžu poskytovať možnosti arbitráže, ak sa ceny líšia medzi rôznymi AMM. Držanie BUSD umožňuje arbitrom rýchlo sa pohybovať medzi burzami a využívať výhody širokého prijatia BUSD na rôznych platformách. Ako už bolo spomenuté, pri nákupe BUSD a preplatení za fiat môžu existovať aj možnosti arbitráže.

Prečítajte si aj : Čo je to sentiment na kryptotrhu?

Ako sa BUSD líši od ostatných stablecoinov?

BUSD sa líši od ostatných stablecoinov na trhu z niekoľkých významných dôvodov. V prvom rade je BUSD súčasťou kategórie fiatom podporovaných stablecoinov. Existujú tiež kryptomenové stablecoiny, ktoré používajú kryptomeny ako rezervu, napríklad DAI.

Existujú aj algoritmické stablecoiny bez akejkoľvek kolateralizácie. Tieto projekty sa pokúšajú ovládať ponuku stablecoinu pomocou algoritmov na vytváranie a pálenie tokenov.

Ako sa však BUSD líši od ostatných stabilných mincí podporovaných fiatom? Jedným z kľúčových bodov je, že Paxos vydáva pravidelné audity, ktoré ukazujú, že rezervy v amerických dolároch zodpovedajú ponuke BUSD 1: 1.

Účtovná spoločnosť Withum dokončuje tieto audity ako súčasť požiadaviek BUSD ako regulovanej kryptomeny. Nie každý projekt to robí a niektoré stablecoiny kryté fiatom nemusia mať všetky rezervy, ktoré tvrdia.

Prípad, ktorý predložil generálny prokurátor v New Yorku, naznačoval, že rezervy na stablecoin Tether (USDT) neboli 100% kryté ochranou proti podvodom. Tento objav bol v priamom rozpore s predchádzajúcimi vyhláseniami spoločnosti Tether.

BUSD a onchain metriky

V júni 2021 bol BUSD druhým najväčším stabilecoinom podľa trhovej kapitalizácie a predstavuje zhruba 9 600 000 000 dolárov. Napriek tomu, že si získal popularitu, stále existuje podstatný rozdiel medzi jeho trhovou kapitalizáciou a jeho najväčším konkurentom, spoločnosťou Tether.

BUSD má tiež relatívne vysoký objem/trhový strop 0,4286. Tento údaj meria 24-hodinový objem obchodovania s mincou v porovnaní s celkovou trhovou kapitalizáciou. Napríklad Bitcoin (BTC) má objem/trhový strop 0,06059. V podstate to ukazuje, že BUSD sa používa pravidelne a nenecháva sa iba v peňaženkách, ako by ste to urobili pri dlhodobej investícii. Tento princíp zapadá do prípadov použitia, ktoré sme už spomenuli.

Kde môžem získať BUSD?

Existuje niekoľko rôznych spôsobov ako kúpiť BUSD. Na vstupnej stránke BUSD nájdete niekoľko rôznych možností nákupu. Jednou z možností je kúpiť BUSD na sekundárnom trhu. Binance má mnoho obchodovateľných párov BUSD a tiež jednoduché brány fiat. Na burze môžete obchodovať s inou kryptomenou alebo fiat mincou alebo na nákup BUSD použiť debetnú alebo kreditnú kartu.

Ďalšou metódou je zamieriť k AMM a vymeniť inú mincu alebo token za BUSD v skupine likvidity. Prípadne môžete zamieriť na webovú stránku Paxos a previesť americké doláre priamo na BUSD. Paxos zoberie váš fiat, pridá ho do rezerv a potom za vás vyrazí nové mince.

Na záver

BUSD funguje ako stabilná investícia aj ako užitočný nástroj pre obchodníkov a investorov. Jeho regulovaný stav a kontrolované rezervy držané v dôveryhodných finančných inštitúciách dodávajú minci vysoký stupeň spoľahlivosti. Pre každého, kto pravidelne používa Binance Smart Chain alebo Binance Chain, je BUSD solídnou voľbou stablecoinu, ktorý je možné použiť spoločne s inými projektmi.

Zdroje: academy.binace.com, paxos.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart