0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

02.05.20 Blockchain oracles

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]

Blockchainy a inteligentné zmluvy nemôžu získať prístup k údajom mimo svojej siete. Inteligentná zmluva často vyžaduje prístup k informáciám z vonkajšieho sveta Tie, ktoré sú relevantné pre zmluvnú dohodu sa označujú ako oracles. Oracles sú služby, ktoré odosielajú a overujú udalosti v skutočnom svete a odosielajú tieto informácie inteligentným zmluvám, čím vyvolávajú zmeny stavu blockchainu.

Čo sú to blockchainové oracles?

V úvode sme si to už trochu vysvetlili, ale poďme teraz viac obšírnejšie. Blockchain oracles (v presnom preklade veštec, prorok, radca) znie ako niečo zo starogréckej mytológie a svojím spôsobom fungujú v podobnej úlohe. V prastarých príbehoch nemali ľudia dostatok informácií na to, aby sa rozhodli a obrátili sa na veštcov, aby získali informácie, ktoré nevedeli.

Rovnakým spôsobom blockchainy, ako sú Bitcoin a Ethereum, nemajú pohotový prístup k informáciám mimo reťazca, a preto neexistuje priamy spôsob, ako potvrdiť podmienky, na ktorých sú založené inteligentné zmluvy. Jednoducho povedané, oracle je prekladateľ informácií poskytovaných vonkajšou platformou.

Oracles poskytujú potrebné údaje na spustenie inteligentných zmlúv, ktoré sa majú vykonať keď sú splnené pôvodné podmienky zmluvy. Tieto podmienky môžu byť čokoľvek spojené s inteligentnou zmluvou - teplota, dokončenie platby, zmeny cien, atď.

Typy Oracles

•  Software Oracles - spracúva informačné údaje, ktoré pochádzajú z online zdrojov, ako je teplota, ceny komodít a tovaru, meškania letu alebo vlaku, atď. Takýto Oracle získa potrebné informácie a vloží ich do inteligentnej zmluvy.
•  Hardware Oracles - niektoré inteligentné zmluvy potrebujú informácie priamo z fyzického sveta, napríklad auto prechádzajúce cez bariéru, kde senzory pohybu musia detekovať vozidlo a posielať údaje inteligentnej zmluve, alebo RFID senzory v dodávateľskom reťazci.
•  Inbound Oracles - poskytujú údaje z vonkajšieho sveta.
•  Outbound Oracles - poskytujú inteligentné zmluvy s možnosťou odosielania údajov do vonkajšieho sveta. Príkladom by mohol byť inteligentný zámok vo fyzickom svete, ktorý prijíma platby na svoju blockchain adresu a musí sa automaticky odomknúť.
•  Oracles založené na konsenze - získava svoje údaje z ľudských konsenzuálnych a predikčných trhov, ako sú Augur a Gnosis. Použitie iba jedného zdroja informácií môže byť riskantné a nespoľahlivé. Aby sa predišlo manipulácii s trhom, predikčné trhy implementujú ratingový systém pre oracles. Na ďalšiu bezpečnosť sa môže použiť kombinácia rôznych výrazov, kde napríklad výsledok z udalosti môžu určiť traja z nich.

Prečo nemôžu decentralizované aplikácie komunikovať so skutočným svetom bez oracles?

Existuje zásadný rozdiel vo formátoch. Blockchain je deterministický, čo znamená, že odráža špecifickú sériu udalostí, ktoré sa odohrávajú jedna po druhej v postupnom poradí - séria transakcií. Prístup k informáciám mimo reťazca by si vyžadoval dátové body, ktoré nie sú sekvenčné a preto by bolo nemožné, aby ho blockchain použil alebo dal zmysel. Tento aspekt blockchainu mu poskytuje nemennosť, ale znižuje flexibilitu. Svet mimo reťazca je však nedeterministický, čo znamená, že sa nezaznamenávajú udalosti v špecifickom poradí v akom sa odohrali, čo spôsobuje problémy s transparentnosťou

Toto základné rozlíšenie spôsobuje, že oba svety sú v predvolenom nastavení nekompatibilné a iba obojstranná komunikácia umožňuje vzájomnú komunikáciu medzi nimi.

Vývoj prebieha

Vývojári blockchainu dosahujú neustály pokrok, pokiaľ ide o spôsoby, ako lepšie integrovať blockchain do vonkajšieho sveta. Pretože oracles sú samy o sebe inteligentné zmluvy určené na interakciu s blockchainom poskytovaním potrebných údajov, vyžadujú vývojárov so skúsenosťami v mimo reťazových aj decentralizovaných oblastiach.

Potreba externých údajov o blockchaine vyvolala nový a zaujímavý vývoj v priestore. Napríklad oracles by umožnila pripojenie blockchainu k akémukoľvek existujúcemu API, umožnila platby pomocou tradičných platobných sietí z blockchain a umožnila by interchainové spojenia medzi inteligentnými zmluvami a inými blockchainmi.

Ktoré spoločnosti sú v čele súčasného vývoja Oracle?

Trh pre tieto vysoko špecializované modely softvéru rýchlo rastie a keďže nové spôsoby využívania technológie blockchain sa každý deň vymýšľajú a posúvajú ďalej, dopyt sa zvýšuje.

V súčasnosti sa trh s týmito typmi zmlúv naďalej rozširuje a vedie ho niekoľko spoločností, ktoré sú aktívne v rozvoji oracles. Oraclize je lídrom v odbore technológií oracle. O trhové podiely v tejto oblasti sa usilujú aj ďalšie startupy, ako sú ChainLink a Blocksense. Aj veľké spoločnosti (IBM a Microsoft) vidia potenciál a tieto platformy teraz vyvíjajú.

Zdroje: blockchainhub.net, cointelegraph.com, bitcoinwiki.org

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Predaj fyzického zlata bude formou pravidelného mesačného sporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart