[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Keď počujete o kryptomenách, pravdepodobne vám napadnú pojmy „blockchain“ alebo „technológia distribuovanej knihy“. Od spustenia Bitcoinu vznikli stovky až tisícky ďalších kryptomien. Väčšina z nich sa spolieha na podobnú sieťovú architektúru. Ich dátové štruktúry umožňujú používateľom prenášať hodnotu alebo komunikovať s decentralizovanými aplikáciami.
V blockchaine sa pravidelne pridáva nový blok do rastúceho reťazca blokov. Každý blok je spojený s predchádzajúcim blokom s akýmsi kryptografickým odkazom (hash). V každom z týchto blokov sú nedávne transakcie, ktoré boli vysielané používateľmi.
Medzi vysielanou transakciou a jej začlenením do bloku však často existuje čakacia doba. Predstavte si to ako čakanie na vlak na stanici. V závislosti od veľkosti vozňov (veľkosť bloku) a počtu ďalších čakajúcich ľudí (čakajúcich na transakcie) sa možno nebudete môcť dostať ani k ďalšiemu vlaku. Na potvrdenie transakcie môžete čakať od niekoľkých sekúnd do niekoľkých hodín.
Pre mnohých je to slušný kompromis. Poskytuje koniec koncov veľmi vysoký stupeň bezpečnosti bez toho, aby sa spoliehal na centralizovaného koordinátora. Kritici veria, že z dlhodobého hľadiska problémy so škálovateľnosťou, ktorým blockchainová technológia čelí, zabránia masovému prijatiu.
Niektorí veria, že budúcnosť platobných kryptomenových sietí spočíva v úplne inej architektúre – direktívnych acyklických grafoch alebo DAG.
DAG je iný druh dátovej štruktúry - myslite na ňu ako na databázu, ktorá spája rôzne informácie dohromady.
Koncepčne vyzerajú DAG podobne ako vyššie na obrázku. Tvoria ich vrcholy (gule) a okraje (čiary, ktoré ich spájajú). Sú nasmerované, pretože smerujú jedným smerom . Sú acyklické, pretože vrcholy sa nesmyčkujú späť do seba - ak začínate v jednom bode a sledujete graf, nemôžete sa vrátiť do toho istého bodu. Čoskoro to bude jasnejšie.
Takéto dátové štruktúry sa všeobecne používajú na modelovanie údajov. Pri sledovaní vzťahu medzi premennými a pri určovaní ich vzájomného vplyvu sa môžete spoľahnúť na DAG vo vedeckých alebo lekárskych odboroch. Môžete si napríklad zobrať veci ako výživa, spánkové cykly a fyzické príznaky, aby ste medzi nimi mohli nakresliť väzby a zistiť, ako ovplyvňujú pacienta.
Pre naše účely nás viac zaujíma, ako môžu pomôcť dosiahnuť konsenzus v distribuovanej sieti kryptomien.
Prečítajte si aj : Mimblewimble protokol
V kryptomenách založených na DAG predstavuje každý vrchol v štruktúre transakciu. Neexistuje tu žiadna predstava blokov, ani sa nevyžaduje ťažba na rozšírenie databázy. Namiesto zhromažďovania transakcií do blokov je teda každá transakcia postavená na druhej. Stále však existuje malá operácia; dôkaz práce, ktorý sa vykoná, keď uzol uskutoční transakciu. To zaisťuje, že sieť nie je spamovaná a tiež overuje predchádzajúce transakcie.
Ak chcete pridať novú transakciu, musí vychádzať z tých starších. Predpokladajme, že Alica vytvorí novú transakciu. Aby táto transakcia bola uznaná, musí sa odvolávať na predchádzajúce transakcie. Neodkazuje na ten blok, ktorý prišiel pred ním ako v Bitcoine, ale odkazuje sa na viac transakcií.
V niektorých systémoch vyberie algoritmus, na ktorých transakciách musí nová transakcia vychádzať. Pravdepodobnejšie budú vybrané transakcie, ktoré majú väčšiu akumulovanú váhu - miera toho, koľko potvrdení má cesta k nej.
Používatelia s väčšou pravdepodobnosťou potvrdzujú transakcie „väčšou“ váhou, aby systém neustále rástol. Inak by používateľom nič nebránilo v tom, aby neustále stavali na starších transakciách.
Vďaka blockchainom je ochrana proti dvojitej útrate dosť jednoduchá. Rovnaké prostriedky nemožno minúť v jednom bloku dvakrát - uzly môžu ľahko zistiť akýkoľvek pokus a odmietnu akýkoľvek blok obsahujúci konfliktné transakcie.
DAG majú tiež mechanizmus na zabránenie dvojitému míňaniu. Je to niečo podobné, ale bez baníkov. Keď uzol potvrdí staršie transakcie, vyhodnotí celú cestu späť k úplne prvej transakcii, aby sa ubezpečil, že odosielateľ má dostatočný zostatok. Cestičiek môže byť viac, ale je potrebné overiť iba jednu.
Ak používatelia stavajú na neplatnej ceste, vystavujú sa riziku ignorovania svojej vlastnej transakcie. Môžu byť legitímne, ale pretože ten predchádzajúci nebol, nikto nebude chcieť rozšíriť túto konkrétnu cestu.
Spočiatku sa to zdá neintuitívne - nemohli by ste skončiť v situácii, keď existuje viac vetiev, ktoré si navzájom nie sú vedomé seba? Nemohli by potom ľudia minúť rovnaké prostriedky na tieto rôzne vetvy?
To je skutočne možnosť, ale je to vyriešené výberovým algoritmom, ktorý uprednostňuje transakcie s vyššou akumulovanou hmotnosťou. To znamená, že časom skončíte s vetvou, ktorá je oveľa silnejšia ako zvyšok. Slabšie oblasti budú opustené a sieť bude pokračovať v budovaní tej najťažšej.
Rovnako ako v prípade blockchainov neexistuje absolútna konečnosť - nikdy si nemôžete byť stopercentne istí, že transakcia nebude zrušená. Je to neuveriteľné nepravdepodobné, ale teoreticky by ste mohli „vrátiť“ bitcoinový alebo ethereový blok a zvrátiť tak všetky transakcie vo vnútri. Čím viac blokov je pridaných po transakcii, tým väčšiu dôveru v ňu môžete mať. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby ste s prostriedkami počkali na šesť potvrdení.
V DAG, ako je Tangle od IOTA, existuje myšlienka dôveryhodnosti potvrdenia. Algoritmus výberu sa spustí 100-krát a vo vybraných vetvách spočítate, koľkokrát bola vaša transakcia priamo alebo nepriamo schválená. Čím vyššie je percento, tým väčšiu dôveru môžete mať v to, že vaša transakcia zostane „vyrovnaná“.
Bez obmedzenia času vytvárania blokov môže ktokoľvek vysielať a nechať kedykoľvek spracovať svoje transakcie. Počet transakcií, ktoré používatelia zadajú, nie je nijako obmedzený, ak potvrdia, že vykonajú aj staršie transakcie.
DAG nepoužívajú konsenzuálne algoritmy PoW spôsobom, na aký sme zvyknutí. Ich uhlíková stopa je teda zlomkom kryptomien, ktoré sa pri zabezpečení svojej blockchainovej siete spoliehajú na ťažbu.
Pretože tu nie sú žiadni ťažiari, používatelia nemusia platiť poplatky za posielanie svojich transakcií. Avšak v niektorých situáciach sa požaduje zaplatenie malého poplatku za špeciálne druhy uzlov. Nízke poplatky (alebo lepšie, nulové poplatky) lákajú na mikroplatby.
Bez obmedzenia časmi blokov môžu DAG spracovať oveľa viac transakcií za sekundu ako tradičné blockchainové siete. Mnoho navrhovateľov verí, že ich to urobí cennými v prípadoch použitia Internetu vecí (IoT), keď budú všetky druhy strojov vzájomne medzi sebou pôsobiť.
Protokoly, ktoré sa spoliehajú na DAG, majú rôzne prvky centralizácie. Pre niektorých je to údajne krátkodobé riešenie na zavedenie siete, ale ešte sa uvidí, či dokážu DAG prosperovať bez zásahu tretích strán. Ak nie, otvárajú sa útokom, ktoré by nakoniec mohli ochromiť ich siete.
Aj keď kryptomeny založené na DAG existujú už niekoľko rokov, čaká ich ešte dlhá cesta, kým sa dočkajú ich širokého využitia. Preto je ťažké predpovedať, aké stimuly môžu mať používatelia v prípade budúceho využitia systému.
Direktívne acyklické grafy sú určite zaujímavou technológiou na budovanie sietí kryptomien. Zatiaľ existuje pomerne málo projektov, ktoré využívajú dátovú štruktúru. Technológia DAG má nespočetné množstvo prípadov použitia v oblastiach, ktoré vyžadujú vysokú priepustnosť a žiadne poplatky, ako napríklad v oblasti internetu vecí (IoT) a mikroplatieb.
Zdroje: academy.binance.com, finance.yahoo.com, cointelegraph.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber