0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

01.09.21 Nigéria chce spustiť svoju CBDC už v októbri

Tak a už je viac ako jasné, že sa ďalšia krajina pripravuje na svoju vlastnú digitálnu menu, ktorú by mala vydať centrálna banka (Central Bank of Nigeria – CBN). Podľa najnovších informácii, ktoré boli zverejnené iba tento týždeň, sa táto banka dohodla so spoločnosťou Bitt Inc, ktorá by jej mala s vytvorením a následným implementovaním danej CBDC pomôcť.

eNaira na svete už v októbri?

Podľa najnovších vyjadrení spoločnosti Nairametrics sa centrálna banka Nigérie rozhodla uzavrieť spoluprácu so spoločnosťou z Barbadosu, Bitt Inc. Tá má viesť ku vytvoreniu vlastnej digitálnej meny centrálnej banky (pod názvom eNaira), pričom celý projekt dostal oficiálny názov Project Giant. Nairametrics o tejto novinke informuje na základe toho, že banky v danej krajine mali dostať oficiálny list priamo od CBN, ktorý mal rozoberať aj prechod na digitálnu menu centrálnej banky.

Bitt Inc, spoločnosť, ktorá má danej inštitúcii k tomuto kroku pomáhať, je startupom s Barbadosu, ktorý je zameraný najmä na FinTech sektor. Iba v pondelok sa pritom o tejto správe verejne rozhodla informovať aj priamo Centrálna banka Nigérie, ktorá povedala, že spoločnosť Bitt Inc bola vybratá na danú spoluprácu hneď z niekoľkých dôvodov.

Podľa CBN je Bitt Inc výborným partnerom najmä kvôli vysokej technologickej kompetencií a efektivite, bezpečnosti ich platforiem a infraštruktúry či skúsenostiam s implementáciou podobných projektov. Napríklad v apríli táto spoločnosť pomohla s vývojom a implementáciou DCashu, digitálnej meny pre Eastern Caribbean Central Bank.

O Projekte Giant a e-naire toho zatiaľ nie je veľa známeho. Avšak podľa správ, ktoré boli zverejnené iba v posledných dňoch, je CBN veľmi motivovaná túto digitálnu menu centrálnej banky vytvoriť. Možno za to môže aj fakt, že iba pred niekoľkými týždňami sa centrálna banka v Ghane rozhodla zverejniť oficiálnu správu, podľa ktorej sa má aj táto krajina pozerať po možnostiach ako vytvoriť vlastnú CBDC.

Prečítajte si tiež: Najlepšie mobilné kryptomenové peňaženky v roku 2021

Tá z Nigérie by mala byť krytá v pomere 1:1 voči aktuálnym fiat peniazom v krajine. Najprv by ale malo dôjsť ku 5 rôznym fázam vo vývoji danej CBDC. Tá by mala prispieť nielen ku vytvoreniu danej CBDC, ale takisto aj ku jej distribúcii. Následne by malo prísť zbieranie dát o tom, ako je e-naira používaná a ako ju možno zlepšiť, pričom sa v rovnakom duchu bude pokračovať aj v ďalšej testovacej fáze. Od domácností by sa tak mala postupne táto CBDC dostať aj do obchodov či malých biznisov.

Podľa neoficiálnych správ z iného zdroja si CBN zatiaľ vybrala Speed Wallet ako oficiálnu peňaženku pre e-naira. Tá ale nemá slúžiť ako konkurencia pre banky, ale má im pomôcť s vývojom vlastných riešení bez toho, aby bol na nich hneď od začiatku vyvinutý extrémny tlak. Ten sa totižto na prvý pohľad môže dostaviť veľmi rýchlo, keďže sa CBN vyjadrila, že prvé kolo testovania by chcela spustiť už začiatkom októbra.

Okrem toho bolo ešte zverejnené, že transakcie akéhokoľvek druhu na e-naire, budú bez poplatkov. O to, aby ale mali obyvatelia danej krajiny motiváciu používať e-nairu, majú pomôcť práve banky vrámci Nigérie, ktoré majú celý projekt viesť aj z pohľadu marketingu a osvety. V krajine, ktorá je však v kryptomenovej adopcii veľmi veľmi vysoko, sa dá očakávať, že obyvatelia nepreskočia na takúto digitálnu menu len tak „zo srandy.“ Ako všetci dobre vieme, CBDC nie sú ani zďaleka kryptomeny a neposkytujú z ich vlastností takmer nič, a preto je viac ako pravdepodobné, že sa e-naira nemusí vôbec ujať tak, ako by si predstavitelia danej krajiny možno predstavovali.

Zdroje: https://forkast.news/, https://cointelegraph.com/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart